Автор
Антония Михайлова

Кардиналите все още търсят новия папа: Може ли той да дойде от Африка или Азия?

Конклавът във Ватикана продължава, а кардиналите отново се събраха под сводовете на Сикстинската капела. След като първият тур на гласуването не излъчи победител, новият ден започна с молитва и тържествена литургия – духовна подготовка преди следващия кръг от вота.

Почетният епископ на Софийската епархия – монсеньор Христо Пройков, коментира пред "България сутрин", че тазгодишният конклав се отличава с изключителна представителност и мащаб. "Кардиналите никога досега не са били толкова многобройни и наистина това беше избор на папа Франциск, който обърна внимание на църквата, която е универсална, обгръща цялата земя. Както клетвата, която снощи те положиха, отнема много време, така и самата процедура по гласуването е много дълга, защото те са много", каза той.

Епископът подчерта, че изборът на папа не е просто бюрократичен, а духовен акт, ръководен от Светия Дух, припомняйки, че папа Франциск постави бедността и социалната справедливост в центъра на своя понтификат – знак за промяна отвъд географията и клишетата.

Монсеньор Пройков изрази мнение, че действително географският произход няма определящо значение, тъй като Католическата църква е глобална институция, обединяваща вярващи от всички краища на света.

Събеседникът обсъди вероятността следващият папа да бъде избран от Азия или Африка – възможност, която все по-често се споменава в медийните и църковни среди. Сред най-спряганите имена за нов духовен водач е това на филипинския кардинал Луис Антонио Тагле.

Също така според него е напълно възможно следващият понтифекс да се окаже и първият чернокож папа в историята. Епископът добавя, че както папа Франциск беше избран от "края на света", така и следващият папа може да дойде, от която и да е част на света.

Монтираха комина, който с бял дим ще извести избора на новия папа
НОВИНИ
Автор Веселина Петрова

Монтираха комина, който с бял дим ще извести избора на новия папа

Автор Веселина Петрова

На финала епископът изрази надежда, че България отново може да е обект на нова апостолическа визита след тези на папа Йоан Павел II и папа Франциск, допълвайки, че духовната връзка между Ватикана и българската земя става все по-жива и значима.

Пройков припомни и ключови исторически събития, свързани с присъствието на Католическата църква в България, като подчерта важната роля, която духовните водачи играят за укрепването на вярата и духовния живот у нас.