Психопатът не е медицинска диагноза, а термин, описващ безчувствен, егоцентричен човек, неспособен на милост и състрадание, дори към най-близките си. Психопатичното поведение често е присъщо на хора с криминални наклонности или такива, които вече са извършили престъпление. Не всички психопати обаче са престъпници, както и не всички престъпници са психопати.
Психопатията може да се прояви по много различни начини. Според някои оценки около една трета от световното население има една или повече психопатични черти в характера си, като само около 0,5 % от тях се смятат за истински психопати.
В допълнение към липсата на емпатия към другите и нарцисизма, психопатичните личности се характеризират с такива черти като безстрашие, импулсивност, патологична лъжа, търсене на тръпка, манипулативност и т.н. Подобна черта на характера се проявява, наред с други неща, в избора на професия. Психологът Луиза Хасанова - представи списък с 5 професии, в които най-често могат да бъдат открити психопати.
Полицай
)
Нуждата от риск, липсата на страх и способността да запазваш хладнокръвие пред лицето на опасността са основните причини, поради които психопатите избират да станат полицаи. Напрегнатата, опасна работа им позволява не само да се докажат, но и дава на психиката разтоварването, от което се нуждае. По правило те са твърди и изпълнителни работници, готови да изпълнят всяка заповед.
Журналист
)
В сравнение с полицейската работа журналистиката може да се смята за доста спокойна професия, но за да успеете в нея, често е необходимо да притежавате същите качества - бездушие, неспособност за разкаяние, активност, а в допълнение - чар и умение да се харесате на събеседника. Такива журналисти често избират кариера на военни кореспонденти, следователи или папараци.
Хирург
)
Хирурзите се нуждаят от толерантност към стреса също толкова, колкото и полицаите. Добрият хирург е човек със стоманени нерви, който не се отнася рефлекторно към професията си, към грешките си, всеки ден взема решения, включително в критична ситуация, не само за здравето, но и за живота на друг човек.
Търговец
)
Колкото и да е странно, търговецът е една от най-популярните професии, характерна за психопатите. Има няколко причини за това. Психопатите умеят да лъжат красиво и убедително, лесно установяват контакт и бързо влизат в отношения на доверие. Те не се отличават с почтеност, така че никакви морални ограничения няма да им подействат, ако целта им е да спечелят, колкото се може повече.
Един търговец с психопатични черти на характера може да се превърне както в най-добрия, така и в най-лошия служител.
Адвокат
)
Още по-ярко и по-пълно, отколкото в търговията, чертите на психопатичната личност се проявяват в правото. Самоувереност, бездушие, липса на морални задръжки - далеч не са основните черти на добрия адвокат. В условията на силна конкуренция обаче именно готовността за алтернативни решения често е решаваща.
Струва си да се отбележи, че психопатите не само са склонни да избират определени професии, но и да успяват в тях. Особено много такива хора има сред собствениците и висшите бизнес лидери.