Понякога само едно леко повдигатен на ъгълчето от едната страна на устата може да каже повече от хиляда думи – онзи фин, почти незабележим израз, с който често показваме презрение. Според един от водещите световни експерти по брачни отношения този жест може да е не просто знак на недоволство, а най-сигурният индикатор за предстоящ развод.
Д-р Джон Готман, психолог и основател на прочутия Институт „Готман“, провежда десетилетия изследвания върху интимните връзки. Той проследява стотици двойки, изучавайки езика на тялото, реакциите и комуникацията им в лабораторна обстановка. Един от най-поразителните му изводи? Ако един партньор демонстрира презрение – дори само с изражение на лицето, вероятността бракът да завърши с развод е над 93%.
)
Според Готман презрението е най-токсичната от всички негативни емоции във връзката. То не просто отразява дразнение или гняв, а внушава превъзходство и отхвърляне. „Гневът идва и си отива, но презрението остава. То е като киселина, която бавно разяжда основите на доверието и емоционалната близост“, казва той.
Психологът използва термина „четиримата конници на емоционалния апокалипсис“ – критика, отбягване, отбранителност и презрение, като най-важни сигнали за сериозни проблеми в партньорството. От тях именно последното е най-сигурният знак, че любовта се превръща в поле на студена война.
)
Когато мълчанието крещи
Езикът на тялото често казва повече от думите. Според експертката по невербална комуникация Ванеса Ван Едуардс презрението може да се разпознае не само по ироничната усмивка, но и чрез жестове като въртене на очи, повдигане на вежди, стегнати устни или нервно човъркане. „Ако забележите такива сигнали – в себе си или в партньора си, не мълчете. Задайте въпроси. Попитайте: Какво усещаш? Какво се случва между нас?“, съветва тя.
Тук не става дума само за обикновен опит за емоционална хигиена, а за борба за оцеляване на връзката.
Повтарящите се конфликти – сценарий, който се нуждае от нов край
Едуардс посочва и друг проблем – повечето двойки влизат отново и отново в едни и същи спорове, без дори да го осъзнават. Разпознаването на повтарящите се модели и етикетирането им („О, това е спор номер две“) дава възможност да се избегне ескалация. Така партньорите стават съюзници срещу проблема вместо противници.
Как да охладим нажежената емоционална атмосфера
Клиничният психолог Дейвид Шниер допълва, че отрицателните емоции са като гориво – в малки дози могат да стоплят, но в по-големи – изпепеляват. Затова съветът му е прост, но силен: в момент на напрежение вкарайте хумор, сменете темата или дайте време на себе си и на партньора. Това не е отстъплен, а стратегия за оцеляване.