Почина авторът на "Денят на чакала" Фредерик Форсайт
Автор
Ива Петрова

Почина авторът на "Денят на чакала" Фредерик Форсайт

Британският романист Фредерик Форсайт, автор над 20 шпионски трилъра, почина на 86-годишна възраст.

Форсайт, който е бил репортер и информатор за британската разузнавателна служба МИ6, преди да се насочи към писането на блокбъстър романи като „Денят на чакала", е починал в понеделник в дома си в село Джордънс в Бъкингамшир, съобщи агентът му Джонатан Лойд. „Скърбим за загубата на един от най-великите световни автори на трилъри", каза Лойд за писателя, който започнал да пише романи, за да погаси дълговете си в началото на тридесетте си години, продавайки впоследствие над 75 милиона книги.

„Има няколко начина да се спечелят бързи пари, но в общия списък писането на роман се нарежда доста под обирането на банка", казал той в автобиографията си от 2015 г. „Аутсайдърът: Животът ми в интригите".

Рискът се изплатил, след като написал „Денят на чакала" – историята си за измислен опит за убийство на френския президент Шарл дьо Гол от десни екстремисти – само за 35 дни.

Романът постигнал незабавен успех, когато излязъл през 1971 г. По-късно бил екранизиран и довел до това венецуелският революционер Илич Рамирес Санчес да получи прякора Карлос Чакала.

Форсайт продължил да пише поредица от бестселъри, включително „Досието Одеса" (1972) и „Псетата на войната" (1974). Осемнадесетият му роман „Лисицата" бе публикуван през 2018 г.

Форсайт се обучавал като пилот от военновъздушните сили, но лингвистичните му таланти – говорел френски, немски, испански и руски – го отвели в информационната агенция Ройтерс през 1961 г. Напуснал Ройтерс заради Би Би Си, но скоро се разочаровал от бюрокрацията ѝ и това, което видял като неуспех на корпорацията да отразява правилно събитията в Нигерия поради постколониалните възгледи на правителството за Африка.

Автобиографията му разкрива как станал шпионин, като авторът разказва, че бил вербуван от „Рони" от МИ6 през 1968 г., който искал „актив дълбоко в биафранския анклав" в Нигерия, където гражданската война избухнала година по-рано. През 1973 г. Форсайт бил помолен да проведе мисия за МИ6 в комунистическа Източна Германия, като карал своя кабриолет Триумф до Дрезден, за да получи пакет от руски полковник в тоалетните на музея Албертинум.

Писателят споделя, че никога не му е било платено от МИ6, но в замяна получавал помощ с изследванията за книгите си и предавал чернови, за да се увери, че не разкрива чувствителна информация.

В по-късните си години Форсайт насочил вниманието си към политиката, пишейки материали за съвременния свят в рубрики за вестник „Дейли Експрес".Форсайт загубил състояние в инвестиционна измама през 80-те години и трябвало да пише още романи, за да се издържа.