Много двойки решават да заживеят заедно преди брака, вярвайки, че това ще им помогне да се опознаят по-добре и да встъпят в брак без изненади. Смята се, че хармоничното съжителство е добър знак за бъдещето на брака. Социологически проучвания обаче показват, че това невинаги е така.
Предбрачното съжителство е широко разпространена практика. Мнозина вярват, че само съвместният живот може да разкрие истинската същност на партньора. Ежедневните задължения като пазаруване, готвене, плащане на сметки изискват сътрудничество и ангажираност от двамата.
)
Когато романтичният период отмине и започне делникът, партньорите трябва да проявят зрялост. Изглежда логично, че споделянето на ежедневието е тест за лоялност, отговорност и способност за компромиси – качества, необходими за стабилна връзка. Почти всеки би се съгласил, че е добре да знаем колкото се може повече за партньора си, преди да кажем „да“. Проучванията на социолозите обаче опровергават тези, на пръв поглед очевидни, житейски истини.
През 2018 г. Майкъл Розенфелд и Катарина Рослер публикуват проучване, което оспорва тезата, че съжителството преди брака намалява вероятността от развод. Изводите им са изненадващи: съвместното живеене е свързано с по-нисък риск от развод само през първата година брак. С всяка следваща година рискът нараства. Изследователите смятат, че съвместният живот дава предимство в началото на брака, но то е краткотрайно.
)
Защо се случва това?
Психоложката Галена Роудс твърди, че при брака големият житейски опит не е гаранция за успех. Според нея, по-дългото съжителство преди брака е свързано с по-нещастен брак.
Една от причините, поради които животът „на семейни начала“ може да навреди на брака, е обезценяването му.
)
Защо да се обвързваме официално, щом можем да имаме всички предимства без формалности и ангажименти за цял живот? Когато бракът се превърне в „лист хартия“, решението за развод е по-лесно.
Според американски изследователи, дълъг и щастлив брак имат двойките, които не са живели заедно преди сватбата. Не е изненадващо, че това са предимно религиозни хора, които чакат брака, за да заживеят заедно.