Бъдете честни - колко често си задавате въпроса: „Вървя ли в правилната посока?“. Лято, море, планини, нови впечатления... Или, напротив, тишината на вилата и безцелното мързелуване в хамак. Почивката е свещена! Но сега тя свърши. И с нея, изглежда свърши и жизнената ви енергия. Връщането на бюрото се превръща в адски мъки.
Звучи ли ви познато? Със сигурност сте се сблъсквали с това чувство на празнота. Сякаш сте си починали, набрали сте нови сили и после - бам! Все едно сте пренесли тон тухли. Не става въпрос само за мързел. Тук е добре да се задълбочите.
,fit(380:285))
Не работа, а мъчение: 10-те най-нещастни професии
Защо е толкова трудно да се върнем на работа след почивката?
Представете си: живяхте в друго измерение за няколко дни или седмици. Ритъмът ви на живот се е забавил, приоритетите са се променили, появили са се нови източници на удоволствие. Мозъкът се е възстановил, свикнал е с този различен режим. И тогава внезапно е хвърлен в стария коловоз, пълен със стрес, срокове и безкрайни задачи. Все едно се блъскате в бетонна стена.
Често вместо очаквания прилив на енергия, усещаме загуба на мотивация. Всичко, което преди ни се е струвало важно, сега ни се струва като безсмислена суета. И това не е изненадващо. Почивката ви дава възможност да погледнете на живота си отстрани, да преосмислите ценностите си. А понякога се оказва, че работата, на която прекарваме по-голямата част от живота си, вече не отговаря на нашите нужди.
Към тази експлозивна смес често се добавя и чувството за вина. Обвиняваме се, че сме си починали толкова добре, докато колегите ни са работили усилено. Или, напротив, че не сме успели да се насладим пълноценно на почивката си, мислейки постоянно за работа. Тази вина, като ръжда ни разяжда отвътре и ни пречи да се върнем на работа.
)
До какво може да доведе това състояние?
Леката меланхолия след отпуската е нормална. Но ако това чувство се задържа по-дълго, ако прераства в хронична умора, апатия, раздразнителност, тогава това е сериозен предупредителен сигнал.
Хроничното недоволство от работата, причинено от трудностите при връщане след почивка, може да доведе до:
- Професионално прегаряне. При него се наблюдава пълна загуба на интерес към работата, цинизъм, чувство за некомпетентност.
- Психосоматични разстройства като главоболие, храносмилателни проблеми, безсъние. - Проблеми във взаимоотношенията. Раздразнителността и умората, натрупани на работа, неизбежно се прехвърлят върху близките.
- Депресия. В най-тежките случаи продължителната апатия и отчаяние могат да доведат до развитие на депресивно разстройство.
)
А сега честно: колко често си задавате въпроса: „Вървя ли в правилната посока?“. Почивката е не само възможност за разпускане, но и шанс да преосмислите живота си, ценностите си, приоритетите си. Може би трудностите при връщането на работа не са просто мързел или умора, а сигнал, че е време да промените нещо.
Не пренебрегвайте този сигнал. Не позволявайте на вината, апатията и раздразнителността да отровят живота ви. Не забравяйте, че ние градим бъдещето си в настоящето. И ако настоящето не ви прави щастливи, струва си да помислите как да го промените.
Тази статия е само повърхностен поглед върху проблема. Основните причини за вашето състояние може да са много по-сложни и да изискват индивидуална работа. Не чакайте ситуацията да се влоши. Свържете се със специалист. Заедно можете да разберете причините за вашия дискомфорт и да намерите начини за излизане от това състояние.
В крайна сметка животът ви, дори след края на ваканцията, може да бъде прекрасен!
Източник: dzen.ru Виталий Радченко, психолог