Приятна изненада очаква пътешествениците – изследователи твърдят, че похапването на шоколад, особено с люти добавки като чили, може да подобри настроението по време на дълги полети и да помогне за справяне с неприятните последици от смяната на часовите зони.
Австралийската авиокомпания Qantas, в сътрудничество с Центъра Чарлз Пъркинс към Университета в Сидни, стартира „Проект Изгрев“, за да проучи как определени храни могат да минимизират реакцията на организма към смяната на часовите зони по време на дълги пътувания. Резултатите от проучването са особено актуални, тъй като Qantas се готви да пусне директни полети от Лондон до Сидни в края на 2025 г.
)
През 2019 г. Qantas проведе три изследователски полета за „Проект Изгрев“, като експериментира с времето за хранене и специфични храни, за да синхронизира биологичните часовници на пътниците. Менюто включваше комбинации от протеини като риба и пилешко месо с бързоусвоими въглехидрати, както и супи и млечни десерти.
Част от тактиката е увеличаване нивата на триптофан – аминокиселина, известна със своите свойства, подобряващи съня. Професор Питър Чистули, специалист по медицина на съня от Университета в Сидни, сподели оптимизъм относно проучването, подчертавайки "явни признаци", че хранителната стратегия може да облекчи част от напрежението при продължителни пътувания.
)
По време на 20-часовите полети, 23 доброволци бяха оборудвани с преносими устройства, за да се следят данни, докато спазваха специално разработено меню, график за сън и движение, както и режим на осветление в кабината, съобразен с часовата зона на дестинацията.
Изпълнителният директор на Qantas Group, Алън Джойс, изрази вълнение относно потенциала за намаляване на негативните ефекти от смяната на часовите зони. „Предвид нашето географско положение, Qantas има дълга история на иновации, за да преодолее разстоянията между Австралия и останалия свят“, каза г-н Джойс. „Сега, когато разполагаме с технологията за такива полети, искаме да сме сигурни, че преживяването на клиентите също се развива, и затова провеждаме това изследване.“
Смяната на часовите зони може да доведе до т.нар. джетлаг – състояние на умора, безсъние и раздразнителност. Ето няколко съвета за по-лесна адаптация:
)
- Планирайте предварително – няколко дни преди пътуването започнете да измествaте времето за сън с 30–60 минути към новата часова зона.
- Излагайте се на дневна светлина – естествената светлина е най-силният регулатор на биологичния ви часовник.
- Ограничете кофеина и алкохола – те нарушават съня и усилват ефектите от джетлага.
- Хидратирайте се – дехидратацията утежнява умората. Пийте вода по време и след полета.
- Движете се – разходки и леки упражнения помагат на тялото да се събуди и да се адаптира.
- Използвайте маска и тапи за уши – ако е нужно да спите в нетипично време, създайте тъмна и тиха среда.