Скоро се замислихме, че колкото и да обсъждаме грижата за ноктите си, някъде измежду въпроса за здравината и лаковете, все пропускаме да си поговорим за инструментите, които използваме.
Е, да, имаме близки приятелки, които от години отказват да ползват каквито и да е било режещи, почистващи и подбутващи атрибути, а други все си разчитат на тяхната „мултифункционална"ножичка.
В крайна сметка решихме да си изясним точно какъв набор от козметични принадлежности са ни нужни, за да можем да поддържаме ноктите си в изряден вид
Нокторезачка и ножичка
Двете царици в рязането на ноктите. Ние сякаш препочитаме нокторезачката, защото с ножичката неведнъж ме си спретвали неприятни инциденти.
(Нали разбирате, две леви ръце не могат да свършат почти нищо като хората).
Любимата ни подрязваща машинка е по-удобна за употреба, но поради дъговидната форма на режещата част, ноктите се оформят по един и същи начин.
Не така стоят нещата с по-прецизната й конкурентка, но внимавайте - ножичката за подрязване на ноктите не бива да се бърка с тази за кожички!
Много е важно, какъвто и инструмент за рязане на ноктите да изберете, да бъде достатъчно остър, за да не нараните тях или кутикулите (кожичките в основата на ноктите).
Нож (резец) и нокторезачка за кожички
Тази част бихме я пропуснали, но заради стремежа ни да сме изчерпателни ще я спонем.
Както повечето от вас знаят, изрязването на кожичките не е добра идея. Освен, че можете сериозно да се клъцнете и да си направите рана, колкото повече ги режете, толкова по-бързо, неравномерно и в повече ще растат те.
Единствено ги ползвайте, ако се налага да отстраните стърчаща мъртва кожичка, която дразни и закача.
Шпатула за кожички
Това е онзи инструмент, с гумен връх във формата на копито, с който се избутват кожичките.
Варинтът, който много маникюристки вече предпочитат и с който трябва да свикнете и вие.
Можете да прибавите към несесера си и дълга клечка, наричана още портокалова клечка, с която да обработвате кожичките и почиствате нокътя.
Четка за нокти
Предназначена е да почиства ноктите и най-вече пространството под ноктите.
Гледайте космите й да са меки и лесно огъваеми - така ще предпазите нокътя от грубо надраскване, а и ще достигнете до всяка замърсена част под него.
Добре е да обърнете внимание и на начина, по който космите са закрепени.
Има два вида четки за нокти - такива, чиито косми са хванати от една единствена пластмасова дръжка или такива с разпределени равномерно снопчета. Именно вторият вариант е по-подходящ.
Когато почиствате четката, трябва да обърнете специално внимание и на разстоянието между снопчетата.
Комбинирана пила
Тази пила може да бъде открита в много варианти и форми.
Тя е мултифункционална - оформя ноктите и полира нокътната плочка.
Много удобна за употреба е пилата във форма на кубче - всяка от страните й представлява пила с различна грапавост.
Тя е и предпочитана от професионалистите, защото наистина работи бързо, но по-фината работа се върши с малки инструменти.
Започва се от най-грубата пила и постепенно се преминава към най-фината, докато ноктите не заблестят.
Идеята е, да бъдат обхванати всички нива на несъвършенства по повърхността. Ако използвате само най-фината ще полирате ноктите си, но с твърде краткотраен резултат.