Захранването е важен процес от отглеждането на детето.

Майчината кърма е жизнено необходима за бебето, но идва момент, когато поемането на друга храна става наложително. Какво трябва да знаем за захранването на бебето?

Захранването означава постепенно включване на храни и напитки в менюто на бебето, различни от майчината кърма.

Обикновено пред майките стои въпросът: „Кога да започна да захранвам детето си?". Отговор на този въпрос най-точно ще ви даде вашият педиатър.

Не слушайте бабини съвети, а преди всичко чуйте мнението на лекаря. Той ще прецени според здравословното състояние на детето, развитието му, наследствената обремененост от различни заболявания и алергии.

За най-удачен период за захранване се счита шестмесечната възраст на детето. След като навърши 6 месеца организмът му е достатъчно развит, за да може да усвои друга храна, различна от кърмата на майката.

Някои предприемат захранване с плодови сокове още от около четири месечна възраст. Голям процент от децата обаче могат да получат силни колики.

Преждевременното захранване (преди 16-тата седмица) крие рискове за бебето.

Може да се разболее, при попадане на микроби в храната, с които имунитетът му не може да се справи, да развие хранителна алергия или по-бързо да отвикне от майчината кърма.

Късното захранване също не е препоръчително, защото детето има нужда от включването на различни съставки в хранителния си режим, за да се развива нормално.

Педиатърът ще ви посъветва с какво пюре да започнете да захранвате бебето.

Обикновено то е зеленчуково и на малко по-късен етап се въвежда плодово пюре.

Причината е детето да не свикне със сладкия вкус на плодовете и за известен период от време да отказва да яде храна, която не е сладка. Най-предпочитани за захранване са пюретата само от моркови или такива от моркови, смесени с други зеленчуци.

Ясни индикации, че бебето е готово за захранване, са:

* Детето трябва да може да седи спокойно и да умее да държи малки предмети в ръка.

* Знак, че детето е готово да започнете със захранването е, че проявява интерес към храната. Гледа ви любопитно, когато ядете и се опитва да вземе от това, с което вие се храните.

* Ако детето огладнява по-бързо от обикновено, значи е настъпило време да разнообразите менюто му.

Как да започнем захранването на бебето? Преди всичко трябва да чуете съветите на вашия педиатър. Има обаче някои основни правила, които ще ви помогнат в първите стъпки на захранването:

* Започнете захранването с по една лъжичка от бебешката каша. На втория ден - две лъжички, третия - три и така докато стигнете до цяла порция, която да замести едно от храненията.

* В началото смесвайте кърма с храната, която сте решили да добавите към менюто на бебето.

* Имайте предвид, че като започнете захранването, желанието на вашето дете да пие вода ще се увеличи.

* Слагайте детето да се храни заедно с вас. Така ще увеличите интереса му към храната.

* Не насилвайте детето да яде повече, отколкото желае. Хранете го често и по малко, защото то се засища бързо.

* Следете състоянието на бебето, след като започнете да го захранвате. При признаци на колики, алергия, обриви се обърнете към педиатъра.

* Ако детето откаже да яде от определена храна, му я предложете след 1-2 седмици отново. Тогава може да прояви интерес към нея.

Източник: rozali.com