Автор
Woman.bg

Неприличните думи, използвани от детето ви

Днес все повече родители се сблъскват със следния проблем: речниковият запас на малките деца е пълен с доста неприлични думи. Къде да търсим причината за това? В детската градина, училището или в семейството?

Често тези думи, произнесени от устата на детето, поставят родителите в “небрано лозе”. В прилив на гняв или по време на разговор с приятели, детето съвсем неочаквано изрича доста неприлични думи. “Откъде си ги научил?”, хващат се за главата родителите.
За съжаление, това не може да се избегне. Рано или късно почти всяко дете научава тези мръсни думи.

Защо? На децата им е присъщо да слушат какво си говорят възрастните и няма училище или детска градина, които да попречат на това. Телевизорът за съвременните деца е един от основните “учебници за живота”. Те са готови с часове да стоят пред него и да попиват всяка чута дума. След това, в детската градина, те разменят впечатленията си и се завръщат у дома с още по-голям запас от изрази и думи, които толкова много шокират родителите.

Вежливите изрази от рода на “бъдете така любезни”, “с ваше позволение” не намират място в детския речник. Там властва лексиката на американските супер герои. В общуването си с връстниците те употребяват думите, които са чули от популярните филми и телевизионни предавания.

Няма никакъв смисъл да се забранява на детето да гледа телевизия. Остава само едно - да му се въздейства с личния пример. Често възрастните не забелязват, че учат детето си на някои изрази. Децата усвояват определения речников запас от родителите, близките, от приятелите си, а след това спокойно си го предават едно на друго.

Обикновено децата започват да използват “мръсните думи”, когато тръгнат на училище, но понякога и по-рано. Те просто искат да подразнят останалите или ги използват като ново оръжие срещу агресията.

Как да повлияем на детето си?

Чувайки неприличните думи, някои възрастни започват да се смеят. Други молят те да бъдат повторени – “на бис”. Това не трябва да се прави в никакъв случай. След подобна реакция детето ще повтори думите и в друга компания, за да я разсмее. И тогава ще ви бъде доста трудно да се карате на детето си за това, за което вече сте го насърчили.

Не трябва да проявявате ответна агресия. Не се карайте на детето, не го заплашвайте. Спокойното общуване притъпява детската агресия. С това вие ще му покажете, че няма нищо страшно, забранено и екстравагантно в неговото поведение. Ако няма ответна реакция, на детето ще му стане скучно да повтаря все още неразбираемите за него думи.

Ако самите вие използвате неприлични думи или просто ги чуете от други хора в магазина, в градския транспорт и т.н., бъдете напълно уверени, че вашето дете веднага ще ги “запечата” в съзнанието си. Затова по-добре се опитайте да го разсеете с нещо друго. Привлечете вниманието му върху нещо, което става зад прозореца, с някаква по-ярка информация, която да засенчи “излишните” думи. Ако детето вече е чуло думите, задължително ги коментирайте. Пояснете, че възпитаните хора не говорят по този начин.

Ако неприличните думи вече са се превърнали в норма на общуването, вие задължително трябва да предприемете следните стъпки.

1. Постарайте се да накарате детето да бъде откровено с вас. Това ще му позволи да ви признае откъде е научило тези думи и защо ги използва.

2. Обяснете на детето, че е неприлично да се произнасят тези думи. Ако във ваше присъствие то произнесе неприлична дума, извинете се вместо него и сменете темата на разговора. Спазвайте правилото да хвалите детето в присъствието на други хора, но да му се карате насаме.

3. Не забравяйте, че детето е нащрек и затова внимавайте как се изразявате, дори когато смятате, че то не ви слуша. Мълчаливият упрек от ваша страна понякога е много по-действен, отколкото потокът от обиди.

4. Ако детето сквернослови и подражава на приятелите си, опитайте се да поговорите с техните родители – заедно с тях вие по-лесно ще се справите със създалото се положение.

5. Опитайте са да разберете дали зад неприличния език на детето не се крият някакви по-сложни проблеми. Често зад “смелите” думи се крие слабост, стремеж за самоутвърждаване и обида.

6. Бъдете търпеливи. Възрастта на ината и грубостта отминава и детето ще забрави как ви е карало да се червите пред вашите съседи и приятели. Но само в случай, че вашите уроци по неговото възпитание са били наистина мъдри и справедливи.

Източник: tiabg.com