Автор
Woman.bg

Българите ще се приберат обратно у нас при три условия

35% от анкетираните българи, живеещи в чужбина, обмислят да се върнат в България. Желаещите, сред установилите се извън страната за повече от 5 години, да се завърнат са почти толкова, колкото тези, които са емигрирали по-скоро. Допитването се извърши в деня на Европейските избори в района на избирателните секции от доброволци, които интервюираха емигрантите, а българите от цял свят отговаряха онлайн седмица преди това. Стремежът на неправителствената организация бе да разбере какво би накарало българите да се приберат в България и какви са пречките при вземане на решението да се върнат обратно.

„Най-значимите три условия за завръщане, които представят българите, живеещи в чужбина, са по-високите доходи, стандарта на живот и борбата с корупцията. Намирането на работа се очертава като най-същественото предизвикателство, посочено от над 2/3 от респондентите, пред евентуално връщане в България. Друг любопитен факт е, че 63% от обмислящите завръщане биха избрали дестинация за постоянно пребиваване, различна от София. Преобладаващият брой от тях (34%) биха се насочили към другите големи градове в страната – Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе“, коментира Добромир Живков от Маркет ЛИНКС.

Като позитивна тенденция може да се отчете факта, че 49% от участвалите в проучването поддържат пряка връзка с България, завръщайки се поне веднъж годишно.
“76% смятат, че ще имат затруднение при намиране на работа, ако се върнат в България. При положение, че нашия пазар на труда има нужда от толкова много хора, това означава, че една част от хората, които са в чужбина, все още нямат информация за промените, които са настъпили в България. Много от тях вярват, че положението е такова, каквото е било преди 10 години. Близо 70% от изразяващите желание да се завърнат биха използвали услугите на платформа посредник между тях, българския бизнес, централната и местна администрация. Услугите, които провокират значителен интерес, са помощ при намиране на работа и административна помощ при евентуално завръщане. Това ни дава увереност да искаме подкрепа най-напред от бизнеса, след това от местна власт и държавата като партньори по новия мащабен проект”, споделя създателя на ДНК Андрей Арнаудов.

„Нека си представим, че емигрантите са около 2 млн., най-малко около 1 млн. от тях е активно икономическо население, и ако 35% от тях се приберат – това са 350 000 работещи. И това е резултат при консервативна оценка. Искам да кажа, че тъй като ние работим и с HR-и, се поинтересувахме дали българската икономика може да приеме 350 000 души – те ни казаха, че категорично може. Между 350 000 и 500 000 – като работни места, инфраструктура, недвижимо имущество. България в момента дори има огромна нужда от тези хора“, допълва още той в интервю пред bTV.

Телевизионните продуценти Иван и Андрей ще обявят до края на годината старта на платформата BULGARIA WANTS YOU, чиято основна цел е да създаде връзка между бизнеса и българите по света, чрез предоставяне на възможност за работа и живот в България.

Следват графиките с резултатите от проучването сред българите в чужбина на ДНК и Маркет ЛИНКС:

Четете още: ДНК пита българите в чужбина какво трябва да се промени, за да се върнат