Ново изследване показва, че за да разпознаете лъжеца, просто трябва да се съсредоточите изцяло върху нивото на детайлите, които присъстват в разказа му. Ако даден човек описва най-подробно кой, какво, кога и защо е направил нещо, то той може би казва истината. В случай че пренебрегва тези подробности, най-вероятно лъже.
С помощта на този много простичък тест можете да разграничите истината от лъжата с почти 80-процентна точност твърдят изследователи от Университета в Амстердам.
Обикновено, когато се чудим дали някой се опитва да ни "метне", внимаваме дали изглежда несигурен, дали е притеснен, дали кърши ръце...
Истината е, че хората робуват на стереотипи, когато трябва да определят дали някой е виновен или невинен. А те не вършат особено добра работа в случаите, когато искаме да разберем дали някой казва истината или не.
За да преодолеят тези проблеми, учените от Амстердамския университет решават да опитат една "радикална алтернатива". Те инструктират участниците в изследването да се съсредоточат само върху една улика - нивото на детайлност в разказа на даден човек - и да игнорират всичко останало.
"Смятаме, че истината може да се открие в простотата и предлагаме да намалим броя на издайническите сигнали, а не да добавяме нови в случаите, когато се опитваме да открием измамата“, казват изследователите.
В поредица от девет проучвания 1445 души са били инструктирани да отгатнат дали ръкописни изявления, видеозаписи, видеоинтервюта или интервюта на живо за дейността на даден студент в университетското градче са верни или неверни.
"Нашите данни показват, че разчитането на една добра подсказка може да бъде по-полезно от използването на много подсказки", казват изследователите.
Т.е. трябва да се съсредоточите само върху един знак - подробностите в разказа. Понякога повече е по-малко казват експертите, чието проучване е публикувано в Nature Human Behaviour.