Първоначалните локдауни, които бяха въведени в почти цял свят, за да се спре разпространението на Ковид 19, не са имали почти никакъв ефект върху намаляване на смъртните случаи в САЩ, Обединеното кралство и Европа. Това се твърди в нов сензационен и противоречив доклад.
Икономисти са направили анализ и са стигнали до заключението, че драконовските мерки, въведени през пролетта на 2020 г., включително забраните за излизане от дома, социалната дистанция и задължителните маски, са намалили смъртността от Ковид със само 0,2 %. И всичко това на цената на огромни икономически, социални и психологически вреди.
Авторите на доклада предупреждават, че локадауните са причинили огромни загуби и смятат, че в основата си тези мерки са зле обмислени и трябва да бъдат отхвърлени като политически инструмент за справяне с пандемията.
Професор от Университета „Джонс Хопкинс“ твърди, че затворените граници, например, са имали де факто нулев ефект върху смъртността от Ковид. Затварянето на училищата, от което пострадаха милиони деца, е способствало за намаляване на смъртните случаи със само 4,4 %.
Единствената от ограничителните мерки, която донякъде работи, е затварянето на магазините, ресторантите и клубовете. Според анализа тя е довела до намаляване на смъртността от вируса, но със само 10,6 %.
Участниците в изследването са изучили 18 590 проучвания върху локдауните, за да стигнат до изводите си. От тях не всички са били взети под внимание поради най-различни причини. Това е и един от аргументите на критиците на доклада, които се застъпват за мерките.
Същевременно има консенсус, че заради ограничителните мерки се е увеличил броят на смъртните случаи вследствие на други болести, тъй като хората не са имали нормален достъп до здравни услуги.
Търси се и обяснение защо смъртността се е увеличавала въпреки локдауните. Като възможни причини се посочват няколко неща, които не изчерпват темата. Според една от теориите изолирането на хората е довело до прехвърляне на по-висок вирусен товар върху членовете на едно семейство, причинявайки по-тежко протичане на болестта.
Друго обяснение е, че затварянето на много магазини е довело до струпване на хора в тези, които останаха отворени, където рискът от заразяване е най-висок.