Автор
Woman.bg

Как да спрете подуването на корема в ранна бременност

Понякога през първите месеци от бременността коремът на бъдещата майка се подува дотолкова, че изглежда сякаш плодът е нараснал много. Този ефект обаче не е свързан с бърз растеж на бебето.

Подуването на корема се причинява от следните фактори:

* Високо ниво на прогестрон в организма. През първите месеци от бременността нивото на този хормон е от голямо значение. Той предотвратява отхвърлянето на плода, недостигът на прогестрон може да доведе до спонтанен аборт. Този хормон отпуска матката, но при това има същия ефект и върху мускулатурата на чревния тракт. В резултат на това храната се задържа по-дълго в червата (което се проявява и като запек), започва да ферментира и да образува газове.

* Промяната в хормоналния баланс влияе и на отделянето на ферменти от панкреаса. Храносмилането се затруднява, а жената изпитва подуване на корема, киселини и повдигане.

* Причината може да се крие и в неправилното хранене – провокиращи подуване продукти са газираните напитки, мазната храна, многото подправки, газообразуващите храни.

Към края на първото тримесечие хормоналният фон се стабилизира и повечето храносмилателни проблеми остават в миналото.

Какво да правите при подуване на корема?

Можете да решите проблема чрез коригиране на менюто си и правилна организация на дневния режим. Ето какво можете да направите:

* Гимнастиката за бременни стимулира всички системи в организма и ги кара да работят по-активно. Преди да започнете с упражненията обаче, трябва да се консултирате с акушер-гинеколога си и да се уверите, че матката не е в повишен тонус.

* Добър ефект имат и разходките на чист въздух.

* Преразгледайте менюто си. Ограничете временно консумацията на черен хляб, бобови култури, зеле, гъби, ябълки, царевица. Откажете напълно газираните напитки.

* Бърз начин да се преборите с подуването на корема – сложете на корема си топла грейка, а после направете лек масаж. Движенията трябва да са плавни и кръгови, по часовниковата стрелка. Подобен масаж, впрочем, ще правите и на бебето си при колики.

* Носете свободни дрехи, които да не ви стягат в талията и на корема.

* Можете да се консултирате с лекар за евентуално прилагане на медикаменти срещу газове.

И малко по-подробно за храненето:

Изключете от менюто си продуктите, които водят до повишено газообразуване – зеле, репички, ряпа, чушки, патладжани, всички видове боб (включително и зелен фасул), нахут, грах, соя, леща, гъби, царевица. От плодовете избягвайте суровите ябълки, гроздето, сливите, прасковите и кайсиите. Откажете газираните напитки, млечните продукти, мазните и пушени меса, хляба и печивата, приготвени с мая.

Добавете в менюто си храни, които ще спомагат за понижаване на метеоризма – ориз, елда, немазни меса, пълнозърнест хляб, варено цвекло/моркови, немазни видове риба, морски дарове, зелен чай, овесена каша, омлети само от белтък, пресни зелени подправки.

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg