По медицински показания секциото се препоръчва в следните случаи:

- Когато плодът е твърде голям спрямо размера на таза на жената.

- Когато плодът е застанал неправилно.

- Когато пъпната връв се е увила около плода.

- Когато жената има проблеми с очите и има опасност от отлепяне на ретината в следствие на напъните.

Секциото може да бъде назначено по спешност, ако лекарите преценят, че има опасност за детето или майката губи сили и не може да роди по нормален път. Разбира се, може да изберете секцио, дори да нямате конкретни медицински причини за това.

Как протича операцията?

При планирано секцио, вероятно ще постъпите в болницата на предния ден, след като вече сте минали всички пълни изследвания, които са необходими. Упойката е епидурална или спинална. Пълна упойка се поставя в много редки случаи.

Бебето се изважда до 5 мин след началото на операцията, тъй като е важно упойката да не достигне плода. След това операцията продължава около 40 мин и раната бива зашита. Първоначално майката не усеща нищо, но след като действието на упойката започне да минава, болката се засилва.

Първото раздвижване става около десет часа след операцията. Макар че ще се чувствате зле, е добре да не се залежавате, за да започне по-бързо възстановяването. Трябва да се внимава с натоварването на корема, защото раната е твърде прясна. Ако няма медицински причини, ще се приберете у дома след около 1-2 дни. Конците се махат някъде на седмия ден след операцията.

Секцио или нормално раждане?



Този въпрос буди много спорове и дебати между бъдещи и настоящи майки. Няма смисъл да ви убеждаваме, че едното е по-добро от другото, защото при всеки човек е напълно индивидуално.

Ако лекарите са ви казали, че за вас е задължително раждане чрез секцио, тогава няма защо да се колебаете.

Ако нямате никакви проблеми, които да възпрепятстват нормалното раждане, тогава вече изборът си остава ваш.
Защитниците на нормалното раждане са категорични, че макар и по-тежко, след него родилката се възстановява много по-бързо. Най-убедителният довод е, че това е много по-нестресиращо за детето, защото то излиза на бял свят точно в момента, когато е готово и когато природата му е отредила.

Адаптацията към околната среда на дете, родено чрез секцио е по-бавна, то не изплаква веднага и може да се наложи да бъде поставено в кувиоз. Много специалисти твърдят, че при нормално раждане няколко часа преди излизането му на бял свят се произвеждат хормони, които подготвят връзката на бебето със света.

Не са малко и тези, които твърдят, че дете, родено по нормален път, е с по-добра имунна система, защото е останало онези няколко ключови часа или дни по-дълго в утробата на майката.

Американски акушери препоръчват секцио, което се прави след естествено изтичане на водите на майката и преди да е настъпило разкритие. В нашите условия обаче, подобно секцио се случва само, ако е по спешност, защото е много по-деликатно.

Източник: rozali.bg