Няма нищо по-прекрасно от спокойно спящо бебе - изкъпано, нахранено и приспано в собственото си легло. Но за много родители в първите месеци от живота на тяхното бебе това е кратък миг, който може да изчезне за секунди. Причината са коликите, които получават много бебета. Изведнъж спящото бебе се събужда с пронизителен плач, свива се, изпъва тяло, рита с крачета и почервенява, а родителите му се чудят как да му помогнат.

Това беше и първият въпрос, който зададохме на доктор Лисички - педиaтър. Той ни даде много изчерпателен отговор, с който се надяваме да помогнем и на вас.

Пристъпен плач без видима причина, който продължава над 3 часа, повече от 3 дни в седмица, за повече от 3 седмици. Наблюдават се при около 30% от бебетата, започват към втората седмица от живота на новороденото и преминават напълно към третия или четвъртия месец. Видимите сигнали за колики са опъване на крачетата и цялото тяло на бебето, зачервяване и силен плач, който се различава от обичайния - по-висок, по-силен и някои родители го описват като мъчителен. В колите няма нищо страшно. Това е едно доброкачествено и самоограничаващо се състояние, не е заболяване.

Разбира се, когато детето плаче, първо трябва да отхвърлим редица други причини - то трябва да е подсушено, да е нахранено добре, да не е претоплено или да му е студено.

След това има заболявания, които трябва да бъдат отхвърлени от лекар.

Има много хипотези за това какви са причините за коликите - най-общо се приема, че има известна незрялост на храносмилателната система. Когато тя узрее към 3-4 месец, коликите отшумяват. Други посочвани фактори, без да има сериозни научи обоснования, това е образуването на газове в стомашно-чревния тракт, промяна в чревния микробиом.

Стресът, който изпитва майката по време на бременността, също има влияние. Децата усещат всичко още вътреутробно.

Какво можем да направим?

Първо, детето трябва да е подсушено, нахранено и прегърнато. Може да го полюлеете, да направите много лек масаж на коремчето и леко да го затоплите. Ако това не помага, попитайте вашия педиатър за медикаменти. Не забравяйте, че коликите преминават от самосебеси и не крият никакъв риск за здравете на вашето дете. Трябва да се има предвид и прехранването - по принцип, децата с колики имат умерен свръхрастеж, в рамките на физиологията. Те наддават по-добре от децата, които нямат колики. Ако детето е на кърма, помага майката да спазва хипоалергенна диета - да се ограничат продуктите, съдържащи краве мляко, да се избягват ядките, морските дарове.

Друг прийом е детето да бъде гушнато и поставено върху корема или скута на майката по коремче и да се гали по гръбчето. Това наистина помага.

Важно е да отбележим, че засега няма лекарство, което да се е доказало като 100 процента действащо. Във връзка с образуването на повече газове, някои предлагат да се дават медикаменти на базата на семитикон, други - лактаза. Това е въглехидрат, съдържащ се в майчината кърма, които се добавят на капки. Не на последно място е важността на микробиома - могат да се дават пробиотици с Lactobacillus reuteri. Има много проучвания по въпроса и е доказано, че това помага.

Цялото интервю с доктор Лисички, педиатър в Аджибадем Сити Клиник болница Токуда, можете да видите тук.

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате други въпроси, свързани със забременяването, бременността, кърменето и отглеждането на детето, не се колебайте да ни пишете на missionbaby@woman.bg