Автор
Woman.bg

7 брилянтни и проверени техники за успокояване на бебето

Уютът и комфортът на майчината утроба отстъпват място на един друг и напълно непознат свят, изпълнен с безброй звуци, светлини, усещания и цветове. В резултат мъничето реагира, изявявайки нуждите си по най-типичния и своеобразен за него начин – ритане на краченца, махане на ръчички и... звучен, оглушителен рев!

Всичко това е напълно разбираемо и нормално. Плачът през първите месеци след раждането е единственият начин на бебето да ни каже, че нещо не е наред. Причините за бебешкия бунт могат да бъдат много и различни – от прословутите досадни колики, през легулярните гастрономически нужди до липсата на внимание и жаждата за майчина прегръдка.

Важното в тези моменти е родителите да запазят самообладание и да не изпадат в паника, а спокойно да приложат някоя от по-долу изброените хитринки за укротяване на ревящото мъниче в ръцете им.

1. Успокояване с докосване

Дръжте и гушкайте бебето си, притискайки го нежно до кожата си. То трябва да усеща вашата близост и топлина. Докато е в обятията ви, сложете така бебето, че то с лекота да усеща туптенето на сърцето ви – то ще му напомня за моментите, в които е било в утробата ви и се е чувствало най-уютно и комфортно. Апропо, новородените, които усещат голата гръд на мама, докато сучат от нея, дишат по-добре и плачат по-малко, твърдят учени от университета Вандербилт.

2. Успокояване с масаж

Поглезете мъничето с масаж. Разтривайте го нежно по ръчичката, крачето, рамото или гръбчето всеки път, когато го поставяте в креватчето му да спи. Ето ви един съвет как да го направите: Поставете бебето върху коремчето му. Внимателно поглаждайте раменете, гърба, ръцете и краката в продължение на около 1 минута. След това го поставете по гръб и в продължение на 1 минута разгъвайте и свивайте ръчичките и крачетата. Прилагана редовно, тази масажна техника, подобрява мускулния тонус на малкото човече и бързо го успокоява.

3. Успокояване с вкус

Кърмените бебета имат предимство пред некърмените, защото продължават да получават познати вкусове чрез майчиното мляко. Затова е важно да продължите да ядете същите храни, които сте консумирали по време на бременността си. И не забравяйте златното правило: Кърмата е най-добрата храна за новороденото в процеса му на адаптиране към живот извън майчината утроба.

Ако обаче, по една или друга причина, не кърмите, има и друг начин за успокояване на мъничето посредством силата на вкусовите рецептори. В случаите когато бебето ви е силно раздразнено и има нужда от незабавна утеха, му дайте залъгалка с вкус на ванилия или друг сладък аромат. Залъгалка с бонбонест привкус действа успокояващо върху психиката на бебето, твърдят специалистите.

4. Успокояване със звук

Говорете, пейте и четете на бебето си. Вашият познат глас, както и вашата миризма и докосване, притежават огромна власт върху емоционалното състояние на рожбата ви. Заради звучите, които бебето е чувало в утробата ви, добра работа ще ви свърши и специфичният бял шум, идващ от сешоара, прахосмукачката, ромона на дъжда. Изключителна помощ в опита да успокоите бебето си ще ви окажат и дзен звуците, както и тези, напомнящи на ритъма на сърцето.

Поддържайте ниска сила на звука. Въпреки че слуховото възприятие на бебето е по-малко чувствително от вашето, трябва да знаете, че вътрешното му ухо все още е доста уязвимо на силни звуци. Ето защо, особено през първите няколко месеца от живота на детето ви, избягвайте да повишавате тон или да крещите.

5. Успокояване с аромат

Бебетата се раждат с естествена защита на кожата. В утробата те са защитени от водната среда от специална субстанция, наречена верникс, която ясно се вижда по кожата им при раждане. Верниксът изглежда като малки, бели, восъчни парченца, които при родените по-рано бебенца са в по-голямо количество, а при тези, проплакали след преносване, често липсва.

От една страна верниксът има имунни свойства и оставен по кожата на бебето, осигурява защита, докато имунитета му се засили. От друга страна верниксът притежава миризма, която има свойството да успокоява бебето. А това са две основателни причини да отложите във времето банята на новороденото си бебе. Същото важи и за самата родилка. Което означава, че не бива да бързате да маскирате и вашия аромат. За целта през седмиците след раждането не посягайте към парфюми или дезодоранти. Доказано е, че естествената миризма на майката и бебето помага на мъничето да диша по-добре и да се успокои по-бързо и лесно.

6. Зрително успокояване

Н.Забравете за неутралните, бледи и нежни цветове, те не са особено желателни, тъй като зрението на новороденото все още не е развито до такава степен, че да ги вижда ясно, а още по-малко – да ги отличава. Затова озарете детската стая на мъничето си с богата палитра от нюанси и шарки. Не се плашете от смелите и ярки цветове. Колкото са по-светещи, толкова по-добре. Одеяло, играчка или мобилен телефон с интересни картинки в ярки цветове, като жълто, червено и оранжево, могат да привлекат вниманието на бебето и да го успокоят.

Не пренебрегвайте и редовният контакт с очите. Съзерцавайте мъничето си така че то да усети вашия закрилящ и успокояващ поглед върху себе си. Очите на мама щще го накарт да се почувства на сигурно и защитено място.

7. Не пренебрегвайте обстановката наоколо

Проверете температурата в стаята. Ако бебето е нервно или напрегнато и никой от гореописаните съвети не помага, има вероятност да му е горещо, и ако е навлечено или увито в прекалено топла пелена, то няма да се чувства комфортно. Проветрявайте редовно стаята му, за да не се задържат в нея вируси и бактерии. Свежият въздух е от изключително значение за благосъстоянието и доброто разположение на духа на всяко мъниче.