Знаете ли, че децата, родени през зимата, се отличават от всички останали, родени през пролетта, лятото и есента? Специалистите наблюдават разлики както в психиката на зимните бебета, така и в някои други аспекти от живота. Разбира се, има и изключения, но днес решихме да ви споделим 10 любопитни факта, свързани с децата, появили се на бял свят през най-студените месеци:

По-добри са в образованието

И това няма нищо общо с времето навън в момента, в който са се родили. Просто обикновено децата, родени през зимата са с няколко месеца по-големи от другите, освен ако родителите им не са решили да ги изпратят на училище по-рано. Но в повечето случаи те са малко по-големи и на тази крехка възраст децата се развиват с месеци. И заради това те са по-добре подготвени за училище, чисто психологически и в много случаи се справят по-успешно. Те просто са с една идея по-развити от останалите.

Те са по-големи чисто физически

Според някои проучвания зимните бебета са по-едри от останалите. Все още не е известна причината за това, но вероятно ще я научим скоро.

При тях рискът от развиването на множествена склероза е по-нисък

Учените смятат, че причината за това се корени в солидната доза витамин D и слънчевите лъчи, на които се е радвала майката по време на бременността, тъй като бебето е износено в топлите месеци. По този начин плодът в утробата получава нещо като имунитет срещу склероза.

Често те се раждат преждевременно

Това се дължи на факта, че през зимата върлуват повече вируси и заразата с грип се осъществява по-лесно. А ако настъпи подобно заболяване по време на бременността, вероятността бебето да се роди преждевременно се увеличава.

Склонни са към депресия

И обяснението за това е съвсем просто. То се крие във факта, че в последния месец от бременността, времето навън вече е студено, слънчевата светлина е по-малко. Точно когато се появява на бял свят, денят е по-кратък и мразовит, а при първите разходки то не получава достатъчно слънчева светлина. Ето защо с времето това се отразява на психиката на детето.

По-често боледуват

Причината за това е, че през зимата тялото на човек е изложено на повече рискове от зараза с вируси, а имунната система на бебето е по-слаба. Затова зимните мъничета трябва да бъдат много, много добре пазени от студа.

Кожата им има нужда от повече хидратация

И у дома, и навън през зимата въздухът е по-сух, отколкото през останалите сезони. Затова е добре да ползвате увлажнител за въздуха вкъщи и да се грижите добре за хидратацията на бебешката кожа.

Не се поддават лесно на режим

Тъй като денят е по-кратък и по-мрачен през зимата, ние често използваме лампите за допълнително светлина. Това обърква бебето и то по-трудно различава деня от нощта, което усложнява неговия режим. Затова не се учудвайте, ако мъничето ви будува през нощта и спи през деня. Любопитен факт е, че повечето деца, родени през зимата, имат навика да заспиват рано, тъй като организмът им е настроен за по-ранни залези.

Започват да пълзят по-рано

Според някои проучвания бебетата, родени през есента и зимата имат по-добра двигателна активност и се развиват по-бързо в тази посока.

Често те стават лекари или счетоводители

Много често хората, родени през зимата избират една от тези две професии. Те са точни, педантични, постоянни и отговорни. Ето защо залитат по сложните науки.

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg