Автор
Весела Георгиева

Четох в един форум и май имам рак: епидемията от самодиагностициране в Интернет, което е страшно опасно

Със старта на епидемията от ковид светът се затвори в черупката си и се премести в онлайн пространството. Започнахме да общуваме онлайн, да се лекуваме онлайн, да учим онлайн... А сега експертите отчитат, че т.нар самодиагностициране с помощта на интернет, известно още като киберхондрия, е много опасно...

Какво представлява? Това е състояние, при което човек има усещането, че наблюдава опасен симптом и започва да търси потвърждение за наличието на заболяване в мрежата.

А проблемът е, че е твърде вероятно да станете зависими от интернет - поставяйки си сами диагнози. По този начин расте и вашата тревожност, а това може да доведе до депресия и други заболявания. Ако леко ви е заболяла глава, защото примерно днес не сте пили достатъчно вода, вашият тревожен ум бързо ще свърже симптома с опасно и страшно заболяване като мозъчния тумор... И то само с няколко кликвания на телефона и таблета.

Как да преодолеете тази опасна зависимост?

Вместо да се ровите в нета, опитайте се да прецените дали имате нужда от медицинска помощ. Ако прецените, посетете личния си лекар.



Научете се да приемате сигналите на тялото като нещо нормално. Следете ги, но не се психирайте. Избягвайте чичко Гугъл, когато става въпрос за лекарства и симптоми. Не се фокусирайте върху тялото и усещанията си. Излизайте по-често с приятели, следете кръвното налягане, можете дори да си водите бележки. Правете си диагностика - корем, гърди... Липсата на опасни симптоми ще ви накара да се чувствате по-спокойни.


Може да е полезно да поговорите с личния си лекар за състоянието на тревожност. Той може да ви насочи в посока на хомеопатично лечение, което да намали стреса и страха.