Автор
Woman.bg

Eксперт: Няма как да влезем във форма за месец

Може ли да се върнем във форма бързо след двумесечно заседяване и как да се грижим за физическата активност на децата при онлайн обучението? Кой спорт на открито е най-полезен и защо сега трябва да намалим броя на тренировките за Woman.bg разказва кинезитерапевтът Цветелина Бижева. Тя е докторант към Националната спортна академия и състезател по водна топка в Швейцария.


-Как да бъде осъществен по-леко прехода от застоял към активен живот?
-Целта на всички ни е да се върнем към нивото си на активност от преди тези два месеца. Но това трябва да стане постепенно, тъй като по принцип всички до някаква степен сме загубили форма за това време. Редно е сега да започнем с по-малко натоварване и по-ниска интензивност отколкото преди. Поне на първо време можем да намалим броя на тренировките или тяхната продължителност, докато организмът ни се приспособи след дългото обездвижване.
-Вече можем да спортуваме на открито. Кои са най-подходящите спортове?
-Това е строго индивидуално. Най-подходящият спорт е този, който ни доставя удоволствие. Дали ще бъде джогинг или каране на велосипед и ролери, игра на тенис, волейбол или плуване, всичко е полезно. Дори обикновена разходка в парка или в планината също е здравословна.


-Специално за децата, които учат онлайн. Как и колко да се движат?
-Дистанционното обучение е нещо ново за нас. То кара децата да стоят седнали на стол пред мониторите от сутринта до ранния следобед. Редно е след приключване на учебните занятия децата да излизат навън да се разхождат, спортуват и да играят на чист въздух поне един час, ако може и повече.
-Ако сме качили няколко килограма какво съветвате да се направи?
-Да се намали приема на храна и постепенно да се увеличи двигателната активност.
-На прага на лятото сме, как да влезем във форма за един месец?
-Малко трудно се влиза във форма за един месец, аз предпочитам да се започне по-от рано и нещата да станат постепенно. Влизането във форма е свързано с правилно хранене, правилна двигателна програма и използването на допълнителни козметични процедури, които да помогнат оформянето и изглаждането на телата ни. Но при всички случай не трябва да се разчита само на едно от изброените неща.
-Кои нови технологии ни помагат да оформим добра фигура? Разкажете за тях.
-Що се отнася до оформяне на мускулатурата, несъмнено са необходими физически упражнения. За стягане и изглаждане обаче има определени технологии, които могат да помогнат. Най-известната технология у нас е радиочестотен лифтинг. Има различни варианти на тази технология. Използват се и технологии с вакум. Съществува апарат Venus Legacy, в който са комбинирани и двете технологии – радиочестота и вакум, което съществено съкращава времето, необходимо за третиране на определената зона и води до по-бързо постигане на желаните резултати. Друга нова технология е ендосферата, която представлява комбинация от микровибрацията и микрокомпресията. Тази технология, в допълнение към лекия натиск от страна на терапевта, извършва дълбокотъканен масаж, който има 5 основни ползи: дренира, подобрява кръвообращението, обезболява, реструктурира и повишава мускулния тонус. Различните технологии могат да бъдат прилагани както поотделно, така и в комбинация, според нуждите и желанията на всеки клиент. Те водят до разнасяне на мастните натрупвания под формата на целулит, тонизират мускулатурата и в резултат на това се подобрява общия вид на тялото.
-Моделът за красота се сменя. Сега е на мода фит тялото, който е не само ген, но и усърдни тренировки. Възможно ли е с новите процедури да постигнем този модел?
-Какъвто и ген да носим, всеки от нас има нужда от поддържане на фигурата, все пак годините и гравитацията не прощават на никого. Естествено, усърдните тренировки водят до по-добър външен вид, по-стегната мускулатура, по-симетрично тяло, но все пак състоянието и гладкостта на кожата могат да бъдат подпомогнати с някой от споменатите модерни технологии.

Четете още: Защо Нана Гладуиш се появи със синьо червило?