Запомнете - най-важното е, че тактиката на действията ви изобщо не зависи от името на вируса. Дали грипът е сезонен, свински, слонски или пандемичен, или пък изобщо не става дума за грип, най-важното е, че говорим за вирус, предаван по въздушно-капков път и поразяващ дихателните органи.

Ето и няколко съвета от здравни експерти за това каква според тях трябва да е тактиката за борба с грипа.

Профилактиката

Ако вие (или детето ви) сте в контакт с вируса и нямате защитни антитела в кръвта, ще се разболеете. Антителата се появяват по два начина - като преболедувате грипа или като си направите ваксина. Ваксини има само за сезонния грип. Ваксината срещу свински грип вероятно ще се появи в България чак през февруари следващата година.

Въпреки това е по-добре да имате защитни антитела към онези три вируса, които влизат в състава на сезонната ваксина, отколкото да нямате никакви антитела.

* Ако имате възможност да се ваксинирате (или да ваксинирате детето си) - направете го. Но само при условие, че сте здрави и че, за да се ваксинирате, няма да ви се наложи да висите с часове сред сополива тълпа болни в поликлиниката. Последният случай намалява почти до нула шансовете ви за адекватна ваксинация.

* Не съществуват никакви лекарства с доказана профилактична ефективност. Т.е. нито лукът, нито чесънът, нито разните хапчета, които гълтате сами или давате на детето си, не са способни да ви защитят от който и да било респираторен вирус, както и от грип.

Всичко, което сега ви липсва в аптеките - противовирусните средства, мними стимуланти на интерферонообразуването, стимулиращите имунитета препарати и много полезни витамини - всичко това са лекарства с недоказана ефективност. Те служат, за да удовлетворят основната ви умствена потребност - "нещо трябва да се направи".

Основната полза от тези лекарства е психологическа.

* Единствен източник на вируса е човекът. Колкото по-малко хора срещате, толкова по-малка е вероятността да се заразите. Карантината - чудесно решение! Отказването от масови събирания - също. Да се поразходите пеша една спирка или да пропуснете едно посещение в супермаркета - мъдро решение.

* Маската. Тя е полезна, но не е панацея. Болният непременно трябва да я носи, ако се намира сред здрави хора. Тя няма да спре вируса, но ще задържи капките слюнка, които го съдържат в по-големи количества.

* Ръцете на болния са също толкова значим източник на вируса, колкото устата и носът му. Болният докосва лицето си, вирусът попада върху ръцете му, с които той докосва всичко наоколо. Пипвате същите предмети и готово - остра вирусна инфекция.

Не докосвайте лицето си. Мийте си ръцете често, постоянно си носете дезинфекциращи мокри кърпички, мийте и търкайте добре.

Научете се сами и научете и децата си, ако кашляте или кихате, да не го правите в шепа, а в сгъвката на лакътя. И за началниците - въведете официална забрана сред подчинените си да се ръкуват.
Използвайте кредитни карти. Банкнотите са източник на разпространение на вируси.

* Въздухът Вирусните частици запазват активността си с часове в сух, топъл и неподвижен въздух, но почти моментално се разрушават в хладен, влажен и движещ се въздух. От тази гледна точка митинг на открито от 200 000 души е по-малко опасен от събиране на 1000 души в някой клуб.

Можете да се разхождате колкото си искате. Почти невъзможно е да се заразите с вирус по време на разходка. Затова, ако сте излезли на разходка, нямате нужда от показното ходене с маска по улиците. По-добре подишайте чист въздух и си сложете маската преди да влезете в автобуса, офиса или магазина.

Оптималните параметри за въздуха в закрито помещение са температура около 20 градуса по Цезий и влажност 50-70%. Задължително е честото и проветряване на помещенията с течение. Всяка една отоплителна система изсушава въздуха. Точно затова началото на отоплителния сезон е и начало на грипна епидемия! Мийте пода. Използвайте овлажнители за въздух. В заведенията за деца изисквайте въздухът да се овлажнява и помещенията да се проветряват.

По-добре е да се облечете по-топло, отколкото да използвате допълнително отопление.

* Състоянието на лигавиците. В горните дихателни пътища постоянно се образува секрет. Той е необходим за функционирането на т. нар. местен имунитет - защитата на лигавиците. Ако секретът по лигавиците изсъхва, работата на местния имунитет се нарушава, вирусите с лекота преодоляват защитната бариера на отслабения местен имунитет и вероятността човек да се разболее при контакт с вируса става много по-голяма. Основен враг на местния имунитет е сухият въздух, както и лекарствата, които стават причина за изсушаване на лигавиците (всеизвестните и разпространени димедрол, супрастин, тавегил, трайфед и много други).

* Овлажнявайте лигавиците. Много е лесно - смесете 1 чаена лъжица готварска сол с 1 литър преварена вода. Заредете с този разтвор произволен спрей-флакон (например такъв от капки за нос) и редовно си го пръскайте в носа (колкото по-сух е и колкото повече хора срещате - толкова по-често го използвайте, на всеки 10 минути).

За същата цел можете да си купите от аптеката физиологичен разтвор или готови солни разтвори за нос - салин, аква марис, хумер, нозол и други. Най-важното е да не пестите разтвора. Капете и пръскайте смело, особено когато излизате от вкъщи (от сухо помещение) и отивате на място с много хора, или пък ако седите в коридора на поликлиниката.

Лечението

Световната здравна организация препоръча препарата тамифлу за справяне със свинския грип.
Тамифлу не се приема от всички поголовно при най-малкото кихване. Лекарството не е евтино, има много странични ефекти, а и това не е нужно. Тамифлу се използва, когато болестта протича тежко (лекарите знаят какви са признаците на острата вирусна инфекция) или когато болният е от някоя рискова група - възрастни хора, астматици, диабетици (лекарите знаят и кои хора спадат към рискови групи). Ако се налага приемане на тамифлу, значи се налага и лекарско наблюдение и хоспитализация.

Препаратът не се препоръчва на деца, тъй като повече от половината от тях, които са приели от лекарството, страдат от странични ефекти като гадене, безсъние, кошмари, става ясно от нови изследвания.
Лекарството може да причини още стомашни болки, да предизвика повръщане.

Експерти от Института по микробиология към БАН пък, проведоха изследвания за комбинираното действие на тамифлу и на римантадин. Те установили, че двете вещества имат синергичен ефект. Природният феномен синергизъм означава, че когато ефектите, който веществата проявяват индивидуално, се съберат, те дават много по-силен резултат.

Внимание! За повечето от читателите на тази статия лечението с противовирусни средства е излишно. За повечето хора грипът е леко заболяване.

Лечението на остри вирусни инфекции и на грипа не се състои в гълтане на хапчета! То изисква създаване на такива условия, в които организмът да се справи лесно с вируса.

Правилата при лечение

* Облечете се добре, но в стаята ви трябва да е прохладно и влажно. Температура около 20 градуса по Целзий, влажност 50-70%. Мийте пода, овлажнявайте въздуха и проветрявайте.

* В никакъв случай не насилвайте болния да яде. Ако има апетит, да поеме лека храна, въглехидрати и течности.

* Пийте (давайте на болния да пие)
Течността трябва да е с телесна температура. Трябва да се пият много течности. Компоти, сокове, чай (със ситно нарязана ябълка в него), ошав. Ако детето има претенции относно това какво да пие, дайте му каквото иска, но е важно да пие. Идеални са готовите разтвори за перорална рехидратация. Продават се в аптеките - рехидрон, хумана, електролит, гастролит и др. Купете ги, разтворете ги според инструкциите и ги дайте на болния.

* Овлажнявайте често лигавицата на носа със солни разтвори.

* Всички бабини лекове, като разтривки с ракия, киснене на краката в гореща вода и др. са си жив родителски садизъм и имат само психологическо значение (защото "трябва да се направи нещо").

* Ако искате да свалите висока температура - само парацетамол и ибупрофен. Категорично не се дава аспирин.

Основният проблем е, че да облечете добре детето, да овлажните и проветрите стаята, да не го тъпчете с храна и да му давате течности на нашенски му се вика "да не го лекувате", докато за "лекуване" се смята това да изпратите таткото до аптеката...

* При заболяване на горните дихателни пътища (нос, гърло, носоглътка) не са необходими отхрачващи препарати - те само ще засилят кашлицата. Заболяванията на долните дихателни пътища (бронхити и пневмонии) пък нямат нищо общо със самолечението. Затова не взимайте самоволно каквито и да било препарати.

* Лекарствата против алергия нямат никакво отношение към лечението на остри вирусни инфекции.

* Вирусните инфекции не се лекуват с антибиотици. Антибиотиците не намаляват, а увеличават риска от усложнения.

* Всички интерферони с локално действие са лекарства с недоказана ефективност или "лекарства" с доказана неефективност.

* Хомеопатията не е лечение с билки, а лечение със заредена вода. Безопасна е и отново има предимно психологическо значение ("трябва да се направи нещо").

Кога да потърсите лекар

Винаги! Но това е неосъществимо. Затова ще изброим случаите, при които задължително се изисква лекарска намеса:

* Липса на подобрение на четвъртия ден от заболяването.
* Повишена температура на седмия ден от заболяването.
* Влошаване след подобрението.
* Тежко общо състояние при умерени симптоми на вирусна инфекция.
* Поява на един или повече от следните симптоми - бледност, жажда, затруднения в дишането, интензивна болка, гнойни секрети.
* Засилване на кашлицата със занижаване на продуктивността й; дълбокото вдишване води до пристъп на кашлица.
* При повишена температура не помагат, почти не помагат или помагат много за кратко парацетамолът и ибупрофенът.

Трябва да извикате спешно лекар при:

* Загуба на съзнание.
* Гърчове.
* Признаци на дихателна недостатъчност (затруднено дишане, задъхване, усещане за липса на въздух).
* Интензивна болка, където и да било по тялото.
* Дори и умерена болка в гърлото при липса на хрема.
* Дори и умерено главоболие, съчетано с повръщане.
* Подпухналост на врата.
* Зачервен обрив, който не изчезва при натиск върху него.
* Температура над 38 градуса, която не започва да се понижава 30 минути след приемането на средства за смъкване на температура.
* Каквото и да било повишаване на температурата, съчетано с треперене и бледност.