Автор
Woman.bg

Колко време ти остава, за да създадеш семейство?

Учени разработиха ДНК тест, който може да покаже на една жена от 18 нагоре колко време й остава да създаде семейство.

Контролирайки скоростта на биологичния часовник, тестът може да покаже колко яйцеклетки остават на една жена и да предупреди отрано за намаляваща плодовитост.

Ако тестът на една жена се окаже положителен, тя може да избере или да създаде семейство по-скоро или да замрази няколко яйцеклетки, за да увеличи шансовете да забременее след като навърши 30.

Важното научно постижение идва след откриването на ген, наречен „Fragile X", който показва бързината, с която запасът от яйцеклетки на една жена ще намалее с годините.

Професор Норберт Глaйхер oт Центъра за човешка репродукция в Ню Йорк каза: „Можем да вземем 18 - 20 годишно момиче, да проверим неговия „Fragile X" и да предвидим много точно дали попада в рисковата група".

Жените са родени с ограничен запас незрели яйцеклетки, или фоликули в яйчниците си. Само една малка част от тях се превръщат в зрели яйцеклетки.

Големината на „яйчниковия резерв" на една жена намалява с течение на годините. Новородено момиченце има между един и два милиона фоликули, през юношеството си то ще има само 400 000, а докато навърши 40 ще са останали едва няколкостотин.

Специалистите по фертилност казват, че броят фоликули, останали в яйчниците, са добър знак за това още колко години една жена ще е фертилна.

При повечето жени се наблюдава рязък спад в яйчниковия им резерв след като навършат 35.

Но според нарастващи сведения, средно една на десет жени страда от „ранно застаряване на яйчниците" и фертилността й намалява много скоро - често след като навърши 20.

Предишни изследвания са показали, че има връзка между някои разновидности на „Fragile X" и ранната менопауза - загубата на фертилност преди 45-годишна възраст.

Сега д-р Глайхер показа, че генът може също така да разкрие дали за една жена съществува риск от ранно застаряване на яйчниците, съобщава днес списание New Scientist.

При тестове, проведени с 316 жени, той откри силна взаимовръзка между гена „Fragile X" и броя яйцеклетки, които узряват в яйчниците.

Чрез изучаването структурата на ДНК-то, което изгражда гена и по-специално колко пъти определена ниша от ДНК-то се повтаря в гена, д-р Глайхер вярва, че може да определи риска от намаляващ резерв от яйцеклетки.

Той се надява догодина да започне да предлага теста в опити за откриване на жени с висок рисков фактор.

Ако тестът се окаже положителен, на жените ще се направи допълнителен хормонален тест, който да може да потвърди, че запасът им от яйцеклетки свършва по-бързо.

Други изследователи коменираха, че изследването трябва да се повтори с повече жени, които да се наблюдават в продължение на няколко години.

Д-р Стефани Шърман от Емори Юнивърсити, Атланта, каза: „Нужни са някакви допълнителни изследвания относно това дали този тест наистина предвижда дългосрочни резултати".

Д-р Франк Брукманс от Университетския медицински център в Утрехт, Холандия, подчерта, че въпреки че шансът на жени с по-малък яйчников резерв може да е по-малък, не всички имат проблеми със забременяването.

При повечето жени менопаузата настъпва на около 50-годишна възраст, когато яйчниците спират да произвеждат яйцеклетки.

По-рано тази година британският специалист по фертилност професор Бил Леджър каза, че жените трябва да минат „годишен технически преглед за фертилност", когато са на 30, за да се разбере колко бързо тиктака биологичният им часовник.

Той е разработил кръвен тест, който измерва нивата на хормоните, за да определи точно яйчниковия резерв на една жена.

Най-новият генен тест обаче се извършва най-лесно.