При печенето и пърженето на въглехидратни храни се получава веществото акриламид, определено по природозащитните стандарти за вероятен "средно опасен за хората канцероген".

Изводът е направен след изследване на учени от Стокхолмския университет през 2002 г., проведено съвместно с Националната служба по храните.

Акриламидът е химическо съединение, което се използва за получаването на полимера полиакриламид, служещ за производството на пластмасовите опаковки.

Този полимер влиза в състава на лаковете, смолите, боите, лепилото и различни течни почистващи препарати.

Лабораторни изследвания доказват, че акриламидът предизвиква увреждания на нервната система, генни мутации и стомашни тумори.

В пликче чипс например, се съдържат 500 пъти повече акриламид от допустимото количество. Във минералната вода за пиене той е 0,1 микрограм (мкг) на литър.

Учените открили, че продуктите, приготвени от богатите на нишесте картофи и зърнени култури, били задръстени от него.

Още една закономерност поразила специалистите: тези продукти били преминали през кулинарна обработка при температура над 120 градуса - били пържени във фритюрник, печени във фурна или на грил.

Високото съдържание на акриламид идва от аминокиселината аспарагин, която при нагряване от 120 до 185 градуса и повече се превръща във вредното съединение.

Досега се говореше, че само пърженото е вредно, но авторитетните учени алармират, че вече трябва да избягваме и печените въглехидратни храни.

Изглежда, ако искаме да сме живи и здрави, в бъдеще трябва да се стремим към суровоядство.