На учените ще им се наложи да преразгледат много теории за дейността на човешкия мозък, защото един от основните постулати в науката се оказва неверен - хормонът на растежа се изгражда не в зоната, отговаряща за растежа на организма (хипофизата), а в неговата емоционална част (хипокампа). Освен това неговото ниво зависи и от съдържанието на естроген в кръвта.

Отдавна известният хормон на растежа се произвежда не в тази част на мозъка, в която се предполагаше преди. Предложена е и нова хипотеза: именно с хормона на растежа са свързани и менталните различия при жените и мъжете.

Досега традиционно се смяташе, че този хормон се синтезира в хипофизата, заради факта, че той е свързан с растежа на тялото и костите, а хипофизата отговаря именно за тази част от мозъка.



Американски учени обаче твърдят, че този хормон се произвежда в хипокампа – структурите в мозъка, отговарящи за паметта и емоциите.
В изследването, достигнало до неочаквания и преобръщащ научните схващания резултат, участват три института: Университета в Санта Барбара, в Ню Джърси и Медицинското училище в Харвард.

Учените отбелязват също, че има разлика между половете - в организма на жената се синтизира повече хормон, отколкото при мъжа, като най-голямото производство се наблюдава при полово зрелите жени. Неговото количество зависи от нивото на женския полов хормон естроген в кръвта. Резултатите от това изследване ще окажат голямо влияние върху схемата на естрогензаместителната терапия, използвана при жените в периода на менопауза и при спортистите, използващи хормона на растежа и анаболни стероиди за увелечаване на мускулната маса.

Специалистите подозират, че разликата в количеството на хормона в мозъка може да влияе върху настроението, емоциите и дори върху мисловния процес. В процеса на учене неговото ниво рязко нараства, а освен това процесите протичат по различен начин при жените и при мъжете. “Съвсем неслучайно мъжете и жените изглеждат различно, действат различно. Умствените им способности също се различават”, смятат авторите на изследването.

Учените твърдят, че нивото на хормона се повишава и в зависимост от стреса. Особено ярко тази връзка се проявява при мъжете, докато при жените този ефект не е така изразен и зависи от нивото на естрогена, т.е. той е способен да намали стреса.

След подробни наблюдения върху хиляди доброволци специалистите са убедени, че половите хормони, какъвто е естрогенът, оказват голямо влияние върху развитието и строежа на мозъка, предаде zdrave.bg