Полиестерът може да има различна текстура – да прилича на памук или на коприна, да бъде плътен или пък тънък и ефирен.
Но платовете от различни видове полиестерни влакна имат някои сходни свойства. Те са устойчиви на износване, трудно се мачкат и са чувствителни към високи температури. Обикновено се перат без проблеми, но при това трябва да се спазват някои правила.
Какво ще ви трябва:
- препарат за пране;
- сапун срещу петна;
- омекотител.
Инструкция
1. Преди пране прочетете текста на вътрешния етикет на артикула. Възможно е изобщо да не се допуска почистване с вода. Ако видите рисунка със зачеркнат с хикс леген, по-добре не рискувайте – иначе платът може да се смали или силно да се деформира. Най-вероятно въпросната вещ трябва да се подложи на внимателно сухо почистване.
2. Ако на етикета е отбелязано, че се допуска само ръчно пране, направете си разтвор от вода и малко перилен препарат. Ориентирайте се по цвета на дрехите – тъмните е по-добре да се перат с препарат за черно пране, а белите с препарат, съдържащ оптични избелващи вещества. Полиестерът лесно се деформира под влиянието на висока температура. Не перете полиестерните дрехи в твърде гореща вода и в никакъв случай не ги преварявайте. Идеалната температура за прането им е 30-40 градуса.
3. Ако дрехата може да се пере механично, изберете подходяща температура (30-40 градуса). За не твърде силно замърсени дрехи можете да ползвате най-бързия режим. Ако по дрехата има петна, можете да добавите в резервоара на пералнята деликатен препарат против петна. Уверете се преди това, че е подходящ за всякакви видове плат. Не перете заедно цветно и бяло пране, дори ако сте убедени, че боята „не пуска“.
4. Яките и маншетите на ризите, както и други замърсени места, преди основното пране се изпират леко със сапун против петна или специален течен препарат. Не търкайте плата твърде силно. Нанесете малко сапун против петна и го размажете по повърхността. Оставете дрехата за няколко минути, след което минете мястото отново със сапуна, изплакнете и сложете дрехата в пералнята.
5. Ако не желаете да губите много време за гладене, не сушете полиестерните си дрехи в пералнята. Изстискайте на ръка изпраната дреха и я окачете на закачалка над леген или вана, за да се отича водата. След подобно изсушаване ще можете да облечете дрехата без гладене. При изплакването добавете във водата омекотител за пране – той ще направи плата по-приятен на допир и ще има антистатичен ефект.