Склонността си да преяждаме и да натрупваме излишно тегло сме наследили от маймуните.
Запасяването на организма с мазнини е увеличавало шансовете на видовете да преживяват в периодите на гладуване, смятат учени.
Днес орангутаните от о. Борнео са единствените представители сред маймуните, които са способни да преяждат. Когато дърветата са отрупани с плодове, те ядат колкото могат – за да се запасят с мазнини, които после изразходват в „гладни години”, когато единствената налична храна са кората и листата, пише zdrave.bg. Това силно напомня поведението на хората, смятат учени от Университета „Рътджърс” в щата Ню Джърси, САЩ.
„Маймуните ядат отново и отново и натрупват огромно тегло, докато 80% от дърветата активно раждат плодове. После идва период на принудителен глад, който според данни от историята може да продължи и 7-8 години”, уточнява еволюционният антрополог Ерин Фогъл пред списание Obesity.
За да докажат своето твърдение, специалистите са събирали проби от урината на маймуните в продължение на 5 години. Когато орангутаните имали малко храна – най-вече кора и листа, в урината им се появявали кетони – признак на това, че организмът им изразходва мазнини, както и изотопи па азота, доказващи, че се изразходва мускулна маса за производство на белтъчини.
Свързани новини
Последно от woman.bg