Макробиотичната диета не е просто хранителен режим. Тя е начин на живот.
Ако сте привлечени от идеята да се храните спрямо натурална, органична, основаваща е на растения диета (с малко риба) и възприемате наподобяващата Дзен духовност и в живота, и в избора си на храна, тогава макробиотичната диета може би е за вас.
Произлизаща от Япония, макробиотичната диета се базира на принципи, които комбинират Дзен-будизма и западните вегетариански диети.
Тя е нещо много повече от списък с препоръчителни храни, защото се базира на духа, който се издига отвъд начина на живот, начина на мислене и диетичните практики.
Думата “макробиотичен” произлиза от гръцки и означава “дълъг живот” или “велик живот”.
Какво представлява
Режимът на макробиотичната диета подкрепя източната философия за балансирането на храните с цел постигане на баланс между ин и ян.
За да постигнете този баланс, храните се групират по двойки въз основата на това колко са кисели, остри, солени, сладки или горчиви.
Ин храните са студени, сладки и пасивни, докато ян храните са горещи, солени и агресивни. Някои храни са забранени, защото съдържат токсини или са твърде отдалечени от идеята за Дзен-баланса.
Практикуващите макробиотичната диета предпочитат местно отгледана натурална храна, приготвена и изядена по традиционен начин – печена, варена или на пара.
Много зърнени храни, зеленчуци, бобени култури, ферментирала соя и супи – към които се добавят малки количества риба, ядки, семена и плодове – са основата на менюто в тази диета.
Това в основата си е т.нар. флекситариански диетичен план – една почти изцяло вегетарианска диета, която ви позволява да ядете в някои случаи месо или риба – с правила, ръководещи яденето, готвенето и практиките като щателното сдъвкване на храната и бавното ядене.
Диетата също така позволява да консумирате определени плодове и зеленчуци като домати, патладжани и пипер в ограничени количества.
Изключените от диетата храни се считат за крайни, прекомерно стимулиращи или твърде концентрирани и затова не са подходящи за постигането на баланс.
Източник: zdrave.bg