Родителите смятат, че проблемът при детето, което смуче своя палец, има и положителен, и отрицателен ефект.
От една страна детето се успокоява, но от друга – могат да се появят проблеми, свързани с правилното формиране на захапката, пише онлайн изданието tiabg.com
Кога родителите трябва да подходят сериозно към разрешаването на този проблем?
Навикът за смучене на палеца е естествен за детето, тъй като той се развива още в майчината утроба. Малките деца започват да си смучат палеца, за да се успокоят и постигнат комфорт, а това способства за тяхното заспиване. Децата си смучат палеца и когато са уморени. Смята се, че децата, които имат този навик, спят по-добре през нощта, в сравнение с останалите деца.
Когато децата пораснат, те започват за изучават самите себе си и околния свят, като се опитват да смучат заобикалящите ги предмети. Децата смучат своите пръсти, дрехите, играчките. Именно при смученето те разбират, кое е вкусно и приятно и кое не е .
Според лекарите, навикът за смучене на палеца може да навреди на детето, когато у него започнат да се формират постоянните зъби. Става дума за децата на възраст 4-5 години. Вредният навик може да провокира проблеми с правилното формиране на челюстта, небцето и захапката. В този случай отрицателното въздействие върху зъбите зависи от това, как детето смуче палеца си. Ако то просто го поставя в устата си и рядко го смуче, няма особена вреда. Но ако детето прави това често и активно, дори след като са му паднали млечните зъбки, родителите трябва да предприемат някакви мерки.
За радост на родителите, много от децата сами престават да си смучат палеца с приближаването на 4-тата година.
Но ако вашето дете е на възраст 4-5 години и не престава да си смуче палеца, вие може да направите следното:
Създайте на детето обстановка, която ще го накара да се откаже от вредния навик. Обяснете му, че то вече е пораснало, не носи памперси, не пие мляко от шише, не седи на специално детско столче за хранене... Убедете го, че то вече е пораснало. Попитайте го от кой детски навик иска да се откаже. Ако детето не посочи навика за смучене на палеца, можете да му подскажете. Обяснете му, че това е присъщо само на малките деца, а то вече е станало голямо и самостоятелно.
Ако това не помага и детето продължава да си смуче палеца, постарайте се да го занимавате с нещо. То може да се увлече в игра, от нова играчка, детска книжка или филмче.
Разкажете му под формата на игра, че е срамно такова голямо момче или момиче да си смуче палеца и че вие сте готови да му помогнете да се откаже от този навик. Измислете си таен сигнал. Когато детето започне да си смуче палеца, подавайте му този таен сигнал и то веднага ще си изважда пръста от устата. По този начин вие ще помогнете на детето да избегне подигравките от страна на другите деца и възрастните.
Помолете педиатър да поговори с детето и да му обясни защо то не трябва да си смуче палеца. Лекарите се ползват с голям авторитет сред децата.