Въпреки, че от депресия страдат хиляди хора всяка година, все още не е ясно как точно възниква тя.

Симптомите на депресията зависят най-вече от човека. Обикновено те включват липса на интерес и удоволствие от нормалните ежедневни занимания, раздразнителност, намалено либидо, липса на концентрация, безсъние, хронична умора, желание за плач, главоболие, чувство за безнадеждност, нежелание за контакт с хора.

Депресията атакува хора от всички възрасти и социален статус. Много от случаите на депресия са предизвикани от разбалансиране на хормоните и това може да се дължи на генетична обремененост.

Психотравма в детството, внезапно припомнена, както и загуба на работа, раздяла с любим човек, финансови неприятности и развод често причиняват депресия.

Хормоналната депресия се получава след раждане и по време на менопаузата. Ако се остави без лечение, депресията може да причини големи емоционални и здравословни проблеми.

Това може да причини проблеми с алкохола, необуздан гняв, социална изолация, проблеми в работата, както и желание за самоубийство. Понякога депресията се проявява и в други форми, пишат от ezine.bg.

Сред тях са биполярното разстройство, което се характеризира с резки смени на настроението, сезонно психично разстройство, което се характеризира с липса на настроение и нервност през зимните месеци.

Ако симптомите на депресия продължат повече от две седмици, трябва задължително да потърсите лекарска помощ. Това важи особено силно за случаите, когато имате повече от пет от симптомите на депресия и най-вече загубата на интерес към всичко, което се случва.

Депресията се лекува с психотерапия и медикаменти, но по-добре е да заложите на първото, освен ако случаят не е наистина много сериозен.