В някои традиционни схващания за значението и въздействието на картините откриваме особен нюанс на страхопочитание към творчеството на художника.

Портретите от векове носят славата си на „крадци на души” и тяхната сатанинска мощ е бил пресъздавана в не едно литературно или филмово произведение.

От векове има легенди, свързани с това, че между човека и неговия портрет има мистична връзка. Още в първобитните култури е имало забрана за рисуване на портрети.

Предлагаме ви бързо пътешествие из света на познатите в културната история портрети, останали нарочени като „прокълнати”. Ето защо...

Има случаи, свързани с известни портрети, когато хората, изобразени на картините, мистериозно умирали.

Моделите на Рембранд, които били собствените му съпруги и деца, умирали скоропостижно.

Рембранд

Първата жена на твореца – Саския, известна от много негови картини, починала няколко години след сватбата. Тя родила на художника четири деца, които той постоянно рисувал.


Саския

Три от тях починали още като бебета, четвъртият – Титус – починал, преди да навърши 30 години. Втората жена на художника – Хендрике Стофелс – починала, след като станала муза на твореца.

Хендрике Стофелс

Най-красивите платна на Модилиани са вдъхновени от хубостта на студентката му Жана Ебютиен. Три години, след като станала муза на Модилиани, тя се хвърля от високо и умира.

Жана Ебютиен и Модилиани

Рубенс често рисувал съпругата си Изабела и дъщеря си. Изабела починала, преди да навърши 35 години, а дъщерята на художника си отишла на 12 години.

Рубенс и Изабела

Смята се, че портретът е биоенергоинформационен фантом на човека. Затова често хората при развод и скарване късат снимките на бившите си любими. Портретът има по-силно въздействие от снимката.

Колкото по-талантлив е творецът, нарисувал портрета, толкова по-силно е злокобното му влияние. За прочутата руска картина на Репин „Иван Грозни убива сина си” позирал писателят Гаршин. След като картината била завършена, той скочил от високо и починал.

„Иван Грозни убива сина си”

Всеволод Гаршин

Репин завършил портрета на известния хирург Пирогов един ден, преди той да почине, научаваме от sanovnik.bg.

Николай Иванович Пирогов

Най-прочутата картина в света – „Мона Лиза” на Леонардо Да Винчи е предизвиквала припадък в някои хора, които дълго са се взирали в платното.

"Мона Лиза"

Известният писател Стендал дълго се любувал на картината и също припаднал.

Стендал (псевдоним на Анри Мари Бейл)