Продължение.

Подготовка за солариум

В солариума няма да ви поискат медицинско, въпреки че понякога се случват неприятности и дори смъртни случаи при хора, които не са знаели за специфичните за тях противопоказания.

Преди първото посещение е желателно да се прегледате при гинеколог, да си направите общ профилактичен преглед, флуорография и ЕКГ. Така ще се убедите, че нямате груби противопоказания към солариума.

Въпреки дезинфекциращите свойства на УВ-лъчите солариумните камери (особено хоризонталните) трябва да се почистват след всеки посетител. Изчистват се стъклата, възглавниците, очилата и останалите атрибути, а във вертикалния солариум се измива и пода.

Ако се печете по бельо, предпочетете памучно такова. Трябва да свалите всички украшения, да вземете душ, да измиете грима и парфюма и да се подсушите добре. Непременно свалете и контактните лещи, тъй като носенето им в солариума може да раздразни очите.

Ако имате татуировки или перманентен грим, пазете тези участъци от кожата от лъчите. Някои бои образуват химическа реакция под действието на УВ-лъчи и могат да предизвикат алергични реакции или просто да избледнеят.

Има редица козметични процедури, след които се препоръчва да се пазите от УВ-лъчи:

- епилация;
- пилинг;
- лазерна терапия;
- фотоподмладяване;
- инжекционни процедури.

Фотосенсибилизация - причина за изгаряне в солариумите


Една от причините за неприятните изгаряния са фотосенсибилизиращите вещества, които повишават чувствителността на кожата към УВ-лъчите. Такива например са някои растения, след допир с които ще получите слънчеви изгаряния на докоснатите участъци. Такива вещества могат да се съдържат и в лекарства, хранителни продукти и дори козметични препарати. След консумацията/прилагането им слънчевата светлина ще предизвика изгаряния или алергия. В тези случаи изгарянията се причиняват по-скоро от А-лъчите, отколкото от В-лъчите.



Можете да се сблъскате и с друга неприятност – слънчевите бани след прием на фотосенсибилизиращи вещества засилват растежа на косата (въпреки че това може и да ви бъде от полза!).

Лекарствени фотосенсибилизатори:

- антибиотици (тетрациклини, сулфаниламиди, фторхинолони);
- нестероидни противовъзпалителни средства;
- някои диуретични препарати;
- средства, понижаващи кръвната захар, както и лекарства за атеросклероза;
- някои невролептици;
- някои противогъбичкови препарати;
- препарати с женски полови хормони и орални контрацептиви.



Ако взимате или току що сте спрели да взимате даден медикамент, прегледайте листовката или се консултирайте с лекар преди да се подложите на УВ-лъчи.

Хранителни продукти:


- кокоши яйца;
- смокини, цитрусови плодове (особено грейпфрут), магданоз, копър;
- моркови, пащърнак;
- зелена пшеница, ечемик, смокинови листа, люцерна, гинко билоба, горчица, зелен лук, чесън, агава.



Следните препарати могат да съдържат фотосесибилизатори:


- лосиони против акне;
- лосиони и кремове за след бръснене;
- парфюмирани продукти (включително и сапун);
- декоративна козметика.



Солариумът и гримът

Ако дори и по време на сеанса държите да сте с грим, изберете си безопасни за УВ-облъчване козметични средства. Гримовете ви не трябва да съдържат масло от бергамот, лавандула, лимон, розмарин, сандалово дърво, мускусна амбра, фотосенсибилизиращи оцветители (еозин, еритозин, флуоресцеин, метиленово синьо и др.).



Разбира се няма начин да отчетете всички възможни рискове и не е необходимо да откажете морковите, яйцата и любимото си червило. Важно е обаче да имате представа за фотосенсибилизаторите и да контролирате стриктно продължителността и интензивността на сеанса. Запомнете, че въздействието на тези вещества зависи от дозата и може да се сумира от няколко различни дразнителя.

Ако пък вече сте се убедили, че посещенията в соларното студио са свързани с твърде много рискове, можете да пробвате други начини да придадете привлекателност на тялото си. Защо не пробвате бронзант например?