19% от бъдещите майки у нас са били уволнени, след като са съобщили на работодателите си, че са бременни.
Това сочат данните на Глобалния алианс за защита на детското здраве и естественото хранене в България, цитирани от bTV.
Приблизително същият е и делът на майките, които са били принудени да прекъснат кърменето на детето си и да се върнат на работа, след като са срещнали неразбиране от страна на работодателя си.
Оказва се, че проблемите на българските родилки до голяма степен идват от тяхната неинформираност. Българките масово не познават правата си и съответно не знаят как да се защитят в подобна ситуация.
"Над 75% от участниците в проучването не познават добре социалните закони в България, а близо 50 на сто от майките не са наясно изобщо с правата си", посочва доц. д-р Мариела Нанкова, координатор на Алианса. По думите ѝ над една пета от засегнатите смятат, че законите не са им помогнали при възникнали проблеми.
Повече от 55% от жените познават социалните мрежи за контрол и защита на своите права, а 28% от тях са участвали в групи за обучение. Въпреки това проучването показва, че над 80% от българките се доверяват преди всичко на семейството си, а едва 18% разчитат на въпросните социални мрежи.
В проучването са участвали 650 медицински работници и майки на деца до петгодишна възраст.
Споделете с нас: Имали ли сте проблеми на работното си място защото чакате дете, как реагираха работодателите ви когато разбраха, че ще ставате майка, наложи ли ви се да се върнете по-рано на работа и да не можете да кърмите детето си?