Парабените са вещества, които се срещат в редица козметични продукти. Те всъщност са един вид консерванти, които се използват в козметиката и за които напоследък се заговори, че са вредни за нашето здраве.
Днес, едва ли бихме могли да си представим ежедневието си без шампоани, дезодоранти, кремове, пасти за зъби и редица балсами и мазила, в които неминуемо присъстват различни по вид консерванти.
Тяхната ефективност, съчетана с ниската им цена, дългата история на употребата им, ниската ефективност на естествените им алтернативи (като екстракт от семената на грейпфрут) може би обяснява защо парабените са толкова разпространени.
Парабените са съединения на р-хидроксибензоената киселина. Групата включва веществата метилпарабен, етилпарабен, пропилпарабен, изопропилпарабен, бутилпарабен, изобутилпарабен и бензилпарабен.
Повод да се повдигне въпросът за вредата от тях, и най-вече от парабените, са изследванията на биоложката от Великобритания Филипа Дарбре.
“Страхът от химикала в козметиката тръгва по света след съобщенията на британската молекулярна биоложка Филипа Дарбре, че от 20 изследвани тумора на гърдата 18 съдържат парабен в някаква форма. Тя обръща внимание и на друго – че при 60% от всички оперирани ракът е бил в горната външна четвърт на гърдата близо до подмишницата. Това е зоната, която се третира с дезодоранти и други хигиенни продукти”, обясни д-р Антоанета Томова, завеждаща отделението по химиотерапия в онкологията в Пловдив.
“Връзката на парабените с рака се търси по линията на женския хормон естроген. Първото предположение за това е от 1998 г., когато в 12 проучвания с мишки е установено, че парабените имат подобен на естрогена ефект - слаб, но доказан. Когато се приемат през устата обаче, те нямат хормоноподобно въздействие.”
Особено внимание трябва да се обърне на факта, че тези тумори са се образували именно там, където кожата се третира с много козметични продукти като дезодоранти, кремове и др.
В резултат на тези доказателства редица страни, като Дания, вече са предприели мерки и са въвели забрана за съдържание на парабени при определени продукти, особено предназначените за употреба от децата.
Някои парабени съществуват в растенията. Например, в синята боровинка са открити метилпарабени, където действа като антимикробно средство.
Благодарение на парабените, производителите на козметика всъщност увеличават срока на годност за своите продукти. Тези производители естествено, защитават своята теза, че парабените не са вредни и не са причина за появата на рак. Редица медици пък казват, че трябва да се подхожда с доза внимание и въздействието има тепърва да се изучава с пълна сила.
Засега се защитава най-вече тезата, че парабените не са токсични и го доказват изследвания върху острите, нехронични и хронични ефекти върху гризачи. Парабените бързо се абсорбират, преработват и изхвърлят от организма.
Колкото по-дълбоко се навлиза в проблема, толкова по-противоречиви позиции изскачат.
Парабените са разрешени в ЕС в производството на козметика като консерванти. Максималната им концентрация обаче трябва да е 0,4%, когато се използват индивидуално, и 0,8% при комбинация на няколко от тях.
През март 2011 г. Дания информира Европейската комисия за решението си да забрани бутил- и пропилпарабените в продуктите за деца до 3-годишна възраст. Решението бе взето след местно изследване на продуктите за малки деца.
Изводите от изследването са, че 2-годишните могат да поемат количества пропилпарабен и бутилпарабен, които да доведат до промени в ендокринната им система. Главната опасност идвала от козметични продукти като омасляващи кожата кремове, овлажняващи кремове, лосиони и слънцезащитни препарати.
Каквото и да се докаже обаче, хубаво е да обърнем внимание на този проблем и да сме нащрек каква козметика ползваме. Масово вече се предлагат и такива, на чийто етикет пише , че не съдържат парабени, но остава въпросът - какво друго вещество е заместило парабените?