Парабените са синтетичен консервант и антимикробен агент, който може да бъде открит често в продукти за лична хигиена с високо водно съдържание – шампоани, балсами, лосиони, почистващи лосиони и шампоани за тяло.
Появяват се и при твърди продукти като дезодоранти. Видовете са метил-, етил-, бутил- или пропилпарабен. Изследванията показват, че парабените имитират естрогена в тялото и нарушават нормалната хормонална функция. Те са били открити при биопсии на тумори на гърдата.
Често можете да намерите продукти за лична хигиена, на чийто етикет пише “Без парабени”, което може да ви спести малко въртене между рафтовете.
Фталатите са пластификатори, които стабилизират аромата на парфюма или цвета на козметичния продукт. Те също така не позволяват на лака за нокти да се напука.
Няма да ги откриете изрично споменати върху повечето етикети, макар че те могат да присъстват в почти всеки продукт за лична хигиена, скрити под названието “аромат”.
Множество проучвания свързват фталатите с подтискането на нормалната функция на щитовидната жлеза и дефекти при раждането, преди всичко свързани с гениталното развитие при младите момчета и намаляването на броя сперматозоиди при възрастните мъже.
Натриевият лаурилсулфат е синтетичен почистващ и разпенващ агент, свързван с появата на дразнения на кожата и очите. Той се намира във връзка и с друг съпътстващ продукт, а именно 1-4 диоксан, за когото се подозира, че е карцерогенно вещество, образувано при процеса на етоксилация, използван за да направи някои съставки по-меки.
Този процес е една от причините за това толкова много “по-нежни” продукти, например тези с предимно натурално съдържание или направените специално за деца, да имат изненадващо високо съдържание на токсини.
Синтетичните аромати могат да съдържат до 200 съставки, които производителите не са длъжни да разкрият. Те са често срещани алергени и включването на “аромати” към списъка на съдържаните вещества е сигурна индикация, че продуктът съдържа фталати, освен ако не е изрично казано, че ароматът не съдържа синтетични вещества. По-тежките аромати е по-вероятно да имат по-високо съдържание на фталати.
Производителите понякога използват маскиращи аромати вместо такива, които могат да бъдат усетени. Търсете продукти, на чиито етикет изрично е казано “без синтетични аромати” или “съдържа единствено аромати от естествени етерични масла”, съветват ezine.bg.