Смехът е висша проява приятна емоция, наричана радост, веселие и любов, на специфичното чувство за благополучие, щастие и дори ликуване.

1. Изследване на американски учени от университета във Вандербилт доказало, че смеещите се 15 минути дневно изгарят до 2 кг мазнини годишно.

2. Смехът помага при лечението на астма и бронхит, тъй като въздухът, който се изтръгва от белите дробове по време на смях със 100 километра в час, освобождава бронхите от натрупания там слуз и облекчава дишането при възпалителни процеси.

3. Смехът повишава творческите способности и умението да решаваме най-различни задачи. Той активира лимбичната система на мозъка, съединявайки лявото и дясно полукълба.



4. На конгрес на Международното общество по изучаване на смеха били огласени данни за относителната полза от смеха при лечение на ракови заболявания. Оказало се, че у болните, които редовно се смеят, процентът на излекуване е най-голям и те са с най-добрите медицински показатели в сравнение с контролната група.

5. Английският философ и лекар Уилям Ослър смятал смехът за музиката на живота и съветвал да се смеем всеки ден поне за десетина минути. Смята се, че ако човек се смее не по-малко от 17 минути в денонощие, той ще удължи живота си с една година.

6. Веселият нрав намалява наполовина шанса за проява на различни болести, е мнението на учени от Харвардския университет. По време на смях се подобрява и вентилацията на белите дробове, в кръвоносните съдове се натрупва въглероден двуокис, който понижава артериалното налягане.Благодарение на веселието и смеха, нивото на захар в кръвта се повишава забележително бавно и у диабетиците, и при здравите хора.

7. В някои страни вече активно се практикува смехотерапия. В Япония например с голям успех се провеждат сеанси по смехотерапия в болници за туберкулозни. А в Малайзия в навечерието на сесиите студентите се обучават на особени дихателни упражнения, имитиращи смях. Опитът показал, че после всички участници в експеримента успешно и хладнокръвно вземат изпитите си.

8. Едно 6 годишно дете се смее примерно 300 пъти дневно тогава, когато възрастните се смеят или само усмихват едва 15 пъти в денонощие. А до 3 месечна възраст децата въобще не умеят да се смеят.



9. От смеха може и да печелите, тъй като сервитьорите например, които се усмихват постоянно, получават с 1,5 пъти по-високи бакшиши.

10. Най- засмените хора живеят в Бразилия и в Куба, а най-мрачните – в Скандинавските страни.

11. При 80-90% от случаите хората се смеят над фрази, които не съдържат нищо смешно!

12. Мъжете с добро чувство за хумор се приемат от жените за по-умни, отколкото сериозните представители на силния пол. Смята се още, че чувството за хумор е по-характерно за мъжете, отколкото за жените и основната заслуга за това е на мъжкия полов хормон тестостерон.



Когато някой се смее, в мозъка му се отделят хормона на щастието, ендорфини, ето защо той започва да се възприема като щастлив и защитен от всичко и всички. Също така изследванията сочат, че този, който обича да се смее и възприема живота с не малка доза ирония - не страда от невроза. смехът е един от адаптивните механизми у човека към заобикалящата го среда, показател на душевно и физическо здраве.