Трябва да признаем, че на доста от нас често ни се случва да носим метални украшения. Затова и дамите по-често развиват алергия към метал, отколкото представителите на силния пол.

Днес ще ви разкажем повече затова как тази алергия се проявява и как бихме могли да я избегнем.

В по-голямата част от случаите алергичната реакция от метал не носи със себе си тежки последствия, тя може да доведе до сърбеж, дразнене и болка.

На какво се дължи алергията към метали?



Доскоро лекарите не можеха да дадат еднозначен отговор на този въпрос. Скорошно изследване обаче показа, че в развитието на алергии участват Т-клетките на имунната ни система. Експерти от японския университет в Сендай доказали, че хора които страдат от бактериални инфекции са по-склонни да развият алергия към метал. Ако такива хора са в контакт по време на инфекция, това може да засили алергията и тя да започне да се проявява често в бъдеще.

Един от най-разпространените метали-алергени са никелът, кобалтът и хромът. Медта, цинкът, оловото и среброто предизвикват алергии много по-рядко. Според статистиките никелът е алерген за 17% от жените и 5 % от мъжете, а хромът и кобалтът за 1% о 3% от населението на земята.

Основен източник на алергии е никелът и неговите сплави, които често се използват в бижутерията за скриване на несъвършенства по повърхностите на бижутата. Никелът ги прави и по-бляскави.

Особено опасно е носенето на бижута с фалшиво покритие. Дори и на пръв поглед те да ви изглеждат от чисто злато или сребро, напълно е възможно покритието да е „разредено“ с никел. Най-често той се среща при изделия от бяло злато, сребро, паладий и цинк.

Как да разпознаем алергията от метал?



Алергиите от метал спадат към контактните алергии, поради което реакцията им става видима в течение на 24 часа след съприкосновението на метала с кожата. По правило нейните симптоми се появяват в ограничена област на тялото, а ако липсва нов контакт с алергена, неприятните последствия отшумяват за няколко дни.

Най-често срещаните симптоми са:

- Дразнене на кожата, наподобяващ екзема (контактен дерматит),
- Сърбеж,
- Обрив,
- Възпаление,
- Локално зачервяване,
- Болка.

Ако кожата ви е имала дълготрайно взаимодействие с метала-алерген е възможно тя да потъмнее и загрубее. При никела алергичната реакция може да бъде ускорена от потта.

Как да се предпазим?

Безспорно най-добрият начин да се предпазим от този тип алергии е да престанем да носим ювелирни изделия и други предмети, предизвикващи нежеланата реакция. Някои хора погрешно смятат, че ако продължат да носят такива украшения, организмът им ще привикне и алергията ще изчезне. Това убеждение няма нищо общо с действителността.

Съществуват специални антиалергични спрейове, които покриват метала и създават своеобразна бариера между кожата и него.

Ефектът от тях, обаче отслабва с времето. По-евтиният метод е да нанесете обикновен безцветен лак върху проблемното бижу. Имайте предвид обаче, че задължително трябва да се консултирате с дерматолог при проява на по-сериозни симптоми.

Много е важно да бъдете бдителни при покупка на различни метални елементи, които ще бъдат в близък контакт с кожата ви - бижута, копчета, ципове, катарами и др. Прочетете състава им и имайте предвид, че прекомерното количество никел в тях често прави метала много светъл или бял. Желателно е никелът изобщо да не присъства в съдържанието на изделията или общото му съдържание да не е повече от 0,05% от общото тегло на продукта.

Хората алергични към никел биха могли да се подложат на специална диета, състояща се от храни с минимално количество на метала-алерген. Препоръчително е те да изключат от менюто си какао на прах, ядки, черен шоколад, миди, бобови култури (фасул, соя, грах) и някои зърнени култури (пшеница и овесени трици, овесено брашно, соево брашно, елда, просо).