Автор
Woman.bg

Замъкът на граф Дракула се готви за Хелоуин

Многобройни туристи от различни страни, включително и от България, се готвят да посрещнат Хелоуин в замъка на Дракула в румънското градче Бран.

Заради мрачната слава на румънския владетел Влад Цепеш, наричан граф Дракула, мястото е особено привлекателно за почитателите на Деня на Вси Светии. Специално за туристите са подготвени много маски и вампирски атрибути, с които посетителите да се подготвят за празника.

Тъй като замъкът Бран се намира само на 3 часа път от Русе, той е посещаван от много българи, особено през уикендите.

Всъщност няма конкретни доказателства, че Влад Цепеш е живял в него – по-скоро е ползвал тъмниците му по време на османската окупация на Трансилвания.

Репутацията на Влад в световен план варира от антихрист, престъпник, кръвожаден изверг и канибал (според немските легенди), до Робин Худ в румънския фолклор – безмилостен към богатите търговци, които погазват закона и приятел на бедните. За обикновените селяни във Влашко, той е национален герой.

Княз Влад Цепеш (граф Дракула)

Прозвището, с което Влад става още по-известен е Дракула. То произлиза от предполагаемото му членство в Ордена на Дракона (Order of the Draculestis), в който със сигурност е членувал баща му. Орденът е създаден от унгарския крал Зигмунд Люксембургски, за да защитава християнството от врагове, най-вече от турците. Доказателството, че Влад е бил член на ордена е подписът му на официални документи, където стои името „Дракула”.

Крепостта, построена през 13 век от рицарите на тевтонския орден, е интересна с подземията, тесните извити стълби и тайни коридори. Интериорът, който може да се види вътре, е по-скоро наследство от румънската кралица Мария, а различните видове оръжия и доспехи внасят рицарски елемент в обстановката.

За Дракула напомня стаята, в която има събрани различни уреди за мъчения, а отделно е направена специална експозиция, посветена на инквизициите.

Във вътрешния двор се намира един интересен кладенец – първоначалното му предназначение е било променено по искане на кралица Мария и в него е бил поставен асансьор, който е слизал 60 метра надолу под земята, до тунел към парка на замъка. Сега в кладенеца се пускат монети и банкноти, за да се върне човек отново.

Пред входа на крепостта пък може да се купят различни сувенири, свързани с Бран и Дракула, а отделно производители продават местен кашкавали, бекон, вино и ракия.

Източник: БГНЕС