Старите хранителни догми убеждаваха, че приемът на храна твърде късно през деня носи или качване на мазнини, или задържане на ефективното им топене.
Обяснението за този ефект бе, че метаболизмът е по-нисък вечер заради намаленото ниво на активност. Този ефект, разбира се, се увеличаваше, ако хапнете нещо точно преди лягане. И разбира се, това не бе вярно.
Учените отдавна доказаха, че времето на храненията създава по-малко проблеми предвид качването на мазнини, отколкото общия седмичен калориен прием.
Накратко казано, подкожната мазнина не се синтезира веднага – този ефект възниква със закъснение и следователно може да се промени чрез намаляване на калорийния прием, увеличаване на упражненията или и двете, пишат от bodytime.bg
От биохимична гледна точка храненето късно вечер има предимства и недостатъци. Отделянето на хормона на растежа (ХР) напр. е максимално по време на първите 90 минути от съня. Колкото е по-ниско нивото на глюкозата в кръвта, толкова по-голямо е отделянето на ХР. Това е важно, тъй като ХР има анаболен ефект и пуска в обръщение мастните киселини. Храненето точно преди лягане може да притъпи този процес.
Четете още: Краткосрочните диети: Да или Не?
От друга страна пък намаляването на всякакъв прием на храна няколко часа преди лягане може да увеличи катаболния ефект на кортизола. Знаете, че точно заради това надбъбречната жлеза отделя повече кортизол рано сутрин. Учените вече доказаха, че протеинът и глюкозата в кръвта (получени от прием на храна точно преди лягане), задържат това увеличено отделяне на кортизол и същевременно намаляват катаболните ефекти на кортизола в мускулите.
Въпреки спекулациите, това твърдение е доказано и в унисон с активността и отделянето на кортизола. Отдавна е известно, че хора, приемащи по-голямата част от калорийния си прием на закуска, губят повече тегло от тези, които приемат повече калории вечер. А и термогенният ефект на храната (преработката на излишните калории в топлина) е по-голям сутрин, отколкото следобед или вечер.
Всичко това навежда на мисълта, че когато става въпрос за промяна в композицията на тялото – или топенето на мазнини, седмичният калориен прием (т.е. колко калории всъщност приемате през седмицата) е по-важен, отколкото това дали се храним вечер. Тук трябва да се отчита и ефектът от късното хранене върху активността, тъй като интензивните упражнения променят и рязко повишават отделянето на хармони като ХР и кортизол. На свой ред това може да увеличи чувствителността към тях, което пък приемът на храна късно вечер може още повече да засили.
Четете още: Фитнес режимът на Кара Делевин
Изводът? Принципно приемът на храна преди лягане е правилен – всичко обаче зависи от вас, от вашия организъм, ниво на метаболизъм, тренировъчен режим, начин на живот т.н. Ако усетите, че с храненето преди лягане качвате повече подкожни мазнини, каквото и да е теорията, значи тя при вас просто не работи.