Ако се опитаме да погледнем отвъд всички съвети за здравето и красотата, ще видим как всъщност стоят нещата.

Мит 1: Късното хранене води до наднормено тегло


Всеки четвърти жител на по-голям град според статистиката работи до късно или нощна смяна, което само по себе си предполага късно хранене. Но диетолозите смятат, че това по никакъв начин не се отразява на фигурата, освен ако не преяждате, не прехвърляте дневната норма калории и ако това не е единственото ви хранене за деня.

Понякога хората прибягват до любимата си храна вечер, смятайки, че след тежък работен ден заслужават да си угодят. Това може да е сладолед или бира с чипс. Ето го най-главното – не става въпрос “кога”, а “какво” и “колко”.


Мит 2: Без физически упражнения мускулите се превръщат в мазнини


Тези, които тренират в спортната зала 3-4 пъти седмично се опасяват, че ако спрат спортните занимания, мускулите им ще се превърнат в мастни наслоения. За щастие това не е вярно: мускулите са вид тъкан, по-плътна и компактна по структура, мазнините – съвсем друга. А това, че след прекратяване на спортната активност мускулите омекват и се отпускат, е факт.

За съжаление, обратният процес е невъзможен. Както твърди и треньорът ви, усилените тренировки спомагат най-вече за натрупване на мускулна маса и за изгаряне на мазнините.


Мит 3: Колкото по-малко спим, толкова повече слабеем


Това изглежда напълно логично. По време на сън обмяната на веществата се забавя и се изразходва по-малко енергия. Значи, ако спим по-малко, мазнините ще се топят по-бързо.

Да, обаче е точно обратното. Ако мислите, че изчисляването на калории и физическите упражнения на фона на недоспиването ще форсира стопяването на излишните килограми, сте в заблуда.

Учените смятат, че пълноценният сън е абсолютно необходима част от програмата ви за отслабване. Изследователи от Чикагския университет са изучавали състоянието на здрави хора, лишени от нормален сън и са стигнали до извода, че ако спим дори и час по-малко, отколкото ни е необходимо, това може да доведе до хормонален дисбаланс. В тези случаи нивото на хормона лептин, който сигнализира на мозъка за ситостта на стомаха, намалява, а нивото на хормона грелин, който ни “казва”, че сме гладни, се увеличава.

Изводът е напълно очевиден: колкото повече спим, толкова по-малко тежим.

Мит 4: Шоколадът е вреден за здравето

Да, учените признават, че е трудно шоколадът да бъде наречен “полезен”. Все пак количеството захар и мазнини в него е вредно както за фигурата, така и за организма като цяло. Но също така, нови изследвания доказаха, че какаото съдържа в големи количества - флавоноиди, които могат да подобрят работата на сърцето и кръвоносните съдове. Благодарение на тези вещества се понижава налягането и опасността от възпалителни процеси. Ефектът напомня действието на аспирина.

Така че отказът от този десерт, заради фигурата или по някаква друга причина, не се препоръчва от учените. Достатъчно е да се пие чаща горещ шоколад или да се изяде неголямо парче веднъж дневно.

Следете блога "Да се изгубиш... в Рим!" - едно бягство във Вечния град, посветено на свободния избор, удоволствието и вдъхновението!


Източник: zdrave.bg