Упражняването по време на бременността предпазва детето от високо кръвно налягане
Автор
Woman.bg

Упражняването по време на бременността предпазва детето от високо кръвно налягане

Бременните жени, които се упражняват редовно, могат да помогнат на бебетата си да се преборят с високото кръвно налягане в по-напреднала възраст, казват изследователите.

Те открили, че децата на майки, които са физически активни - особено през последните три месеца от бременността - имат значително по-ниско кръвно налягане, когато станат на 10-годишна възраст. Констатацията е вярна дори за бебета с по-ниско тегло при раждане, за които се знае, че имат по-голям риск от високо кръвно налягане по-късно в живота.

Четете още: Катрин: "Бебето вече рита"

Проучването от САЩ е първото, което показва, че упражняването на бъдещите майки може да намали шансовете детето да има високо кръвно налягане, което е ключов фактор за сърдечно-съдовите заболявания.

Джеймс Пиварник, водещ автор на изследването и професор в Мичиганския държавен университет, заяви: "Ние изследвахме редица бебета с нормално тегло при раждане, някои от които попадат в долния край на скалата, и изненадващо открихме, че връзката между по-ниското тегло при раждане и по-високото кръвно налягане не съществува, ако жените са били физически активни.”

Изследванията показват, че бебета, които са малки при раждане, са склонни да имат коронарна болест на сърцето и да получат инсулт по-късно в живота, но най-новото проучване установи, че тази тенденция може да се промени чрез по-голяма активност от страна на майката по време на бременността.

Изследователите първоначално анализирали 51 жени в продължение на период от пет години въз основа на физическата им активност като тичане или ходене по време на бременността и след бременността. След края на проучването, те установили, че редовната физическа активност е била свързана с по-ниско кръвно налягане при децата. Тези деца, чиито майки се упражнявали в препоръчваните или по-високи нива на активност, имали значително по-ниско систолично налягане на 8 и 10-годишна възраст.

Проф. Пиварник каза: "Това показва, че физическите упражнения по време на критичните периоди от развитието на плода може да имат повече от директен ефект върху бебето. Това е нещо добро, тъй като се предполага, че редовните упражнения на майката са полезни за здравето на сърцето по-късно в живота на едно дете", добави той.

На бременните жени в момента се препоръчва да правят по 30 минути умерени упражнения на ден. Но изследванията показват, че бременните жени, които се упражняват повече от един час на ден, са с повишен риск от развитие на прееклампсия – състояние, което може да застраши майката и бебето, пише deteto.bg

Четете още: Бионсе отново подхрани слуховете за бременност