Какъв по-добър начин да изпратим последния работен ден за тази седмица от това да си поговорим за нейно величество сватбената рокля.
Онази изящна дреха, с която гордо ще седим до любимия, докато казваме заветното да. И докато си мечтаем за този ден, нека видим най-красивите и емблематични булчински рокли, с които кралските особи са извървявали пътя до олтара.
Въпреки че съвременната традиция повелява сватбената рокля да бъде в бяло, в миналото булчинските тоалети са били в ярки цветове. Почти до средата на XIX век булчинските рокли на благородниците били червени, златисти, сребристи с характерна пищност. Съществуват и изключения. Кралица Филипа Английска (1394-1430) се омъжва за краля на Дания, Норвегия и Швеция Ерик III в бяла копринена рокля. Около век по-късно и принцесата Ана Британска се омъжва за френския крал Луи XII с бяла булчинска рокля.
Но тази, която наистина превръща бялата сватбена рокля в тренд, е кралицата на Обединеното Кралство - Виктория. За сватбата си с приинц Алберт фон Сакс-Кобург-Гота през 1840 година тя избира бяла рокля, като по онова време изборът на въпросния цвят се е възприел не като символ на невинност, а като доказателство за богатство. Това е така, тъй като през онези години една бяла рокля трудно можела да се поддържа чиста и следователно не би се носила често, следователно притежанието ѝ е убедително доказателство, че булката има възможност да си позволи лукса да притежава дрехи, които повече няма да ѝ влязат в употреба...
Съвременниците на кралица Виктория са силно впечатлени от избора ѝ на сватбен тоалет и то до толкова, че само за 2-3 десетилетия бялото се превръща в характерния цвят за булчинските рокли в Европа. Интересна подробност е, че дори и жените от бедни семействата започват да се омъжват в бяло, но после пребоядисват роклите си в друг цвят, за да бъдат по-практични и да могат да се носят и след големия ден.
Една от булчинските рокли, които остават в историята, е тази, с която два пъти разведената американка – Уолис Симпсън, се жени за велобританския принц Едуард, който избира любовта пред трона и за да бъде с любимата си абдикира от престола.
Церемонията, на която те се вричат, е необичайно скромна и на нея присъстват едва 16 гости. Скромна е и роклята на булката, потопена в синьо, цветът, който е символизирал чистота през Средновековието, тя е с изключително семпъл и минималистичен дизайн – нещо доста нехарактерно за тогавашната мода в сватбените рокли.
Прочетете повече за любовната история на Уолис и принц Едуард тук!
Несъмнено една от най-величествените краслки сватбени рокли е тази на кралица Елизабет II. Тя се омъжва за принц Филип на 20 неомври 1947 година, когато все още не е кралица.
На церемонията младата дама носи величествена рокля, дело на британския дизайнер сър Норман Хартнел. Дрехата се откроява с цвят слонова кост, изработена е от копринен сатен, а шлейфът, който я придружава, е с кристални и перлени инкрустации и е дълъг няколко метра.
Прочетете повече за любовната история на кралица Елизабет II и принц Филип тук!
Няма как да не включим в днешната си селекция и роклята, с която се омъжи по-малката сестра на кралица Елизабет II – принцеса Маргарет.
Нейната сватба е през 1960, а роклята ѝ, отново дело на британския дизайнер Норман Хартнел, се откроява с пленителна елегатност и изчистеност на дизайна.
Най-пищните сватби на всички времена
Всяка епоха има големите си личности, всяко време и своите дами, на които подражават всички жени. Такава е Сорая - жената на шаха на Иран Мохамед Реза Пахлави. Полугерманка, полуперсийка, тя е красавицата с тъмни коси и зелени очи, която се омъжва за един от най-влиятелните мъже в арабския свят.
На сватбата, която е през 1951 година, Сорая е едва на 16 и е облечена в рокля на Chrisitan Dior, чийто дизайн, открояващ се с щедро разголени рамене, и в наши дни би се строил скандален на някои представители на арабския свят, пък да не говорим как е изглеждал в очите на аристокрация на Близкия изток в средата на миналия век.