Автор
Антония Михайлова

Хората със синдром на Даун: Ангелите на Земята, в които живее слънцето

Всяка година на 21-и март международната общественост отбелязва Световния ден на най-милите и усмихнати създание на планетата - хората със синдромa на Даун.

За първи път денят е отбелязан по време на 6-ия световен симпозиум по инициатива на Европейската и Международната асоциация с цел защита и помощ на хората със синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 г.

Изборът на двадесет и първото число и третия месец от годината е продиктуван от допълнителното копие на хромозома 21, характерно за синдрома, и от нейното трето копие (тризомия).

Допълнителният генетичен материал предизвиква забавяне в развитието на засегнатото дете, но това не ограничава възможностите за развитие на различни интелектуални способности и творчески таланти. Противно на всеобщото мнение невинаги децата с тази аномалия са умствено изостанали. Все по-често се срещат хора със синдром на Даун, които следват висше образование и получават редовни дипломи за колежански специалности.

Експерти от цял свят апелират към интеграцията на тези деца в обикновени училища. В някои случаи те биват приемани в класовете след преминаване през специални курсове, в други влизат в учебната система без специална подготовка. Тенденция е те да се включват във всички сфери на социалния и образователния процес в училище и в обществото.

За жалост хората със синдром на Даун имат кратка продължителност на живота. При тях нерядко се наблюдават сърдечни нарушения и нисък мускулен тонус. С помощта на медикаменти и физиотерапия обаче тези проблеми могат да се овладеят. Статистиката през последните десетилетия е оптимистична. Днес все по-често се наблюдават случаи, при които средната продължителност достига тази на хората без заболяването.

За пръв път синдромът на Даун е описан от английския лекар генетик Джон Лангдън Даун през 1866 г. Поради специфичните физически характеристики, с които децата се раждат – обла форма на лицето и бадемовидни очи, той му дава определението “монголоизъм”. Едва век по-късно е открита и допълнителната хромозома, която е причина за това състояние. През 1965 г. хромозомната аномалия официално получава името синдром на Даун.

Светoвноизвестни личности, страдащи от заболяването

Паскал Дюкен – актьор, който печели награда "Най-добър актьор" на филмовия фестивал в Кан 1996 г. за ролята си в "Осмият ден".
Ан дьо Гол – най-малката дъщеря на Шарл дьо Гол, френски генерал и политик, президент на Франция в периода 1959-1969 г.
Карън Гафни – параолимпиец, плувкиня и президент на организацията Karen Gaffney Foundation, която се бори за правата на хората със специални нужди. Тя е първият човек със синдром на Даун, който получава почетна докторска степен приживе.
Чарлз Уоринг Дарвин – синът на Чарлз Дарвин
Елизабет – сестрата на Ева Лонгория
Сестрата на Джейми Фокс – Диондра
Синът на Деймън Хил – Оливър

Наричат ги Ангелите на Земята, Деца на Слънцето...

Какво трябва да знаем за хората със синдром на Даун
НОВИНИ
Автор Веселина Петрова

Какво трябва да знаем за хората със синдром на Даун

Автор Веселина Петрова

Хората със синдром на Даун се отличават с добросърдечния си и мил характер. Почти винаги ще ги видим усмихнати, приветливи и приятелски настроени към целия свят. Нека и ние им отвърнем със същото. В България се раждат 100 деца годишно с тази диагноза, но повечето са изоставени или скрити от обществото. Това са едни необикновено красиви по душа, слънчеви и лъчезарни личности. Да им отвърнем със същите доброта, уважение, разбиране и обич. Да им отдадем заслуженото внимание и да променим погрешните си вътрешни нагласи за тях.

Четете още: Трогателната история на Шарл дьо Гол и неговата дъщеря със синдром на Даун