Бананите са един от най-достъпните и разпространени екзотични плодове. При това и цената им не е висока – понякога те струват дори по-малко от родните ни ябълки. Има обаче едно „но“. Според някои педиатри за малките деца са полезни именно онези продукти, които са израсли на родна земя – уж имаме един вид генетична памет, която се предава от поколение на поколение и затова усвояваме и храносмиламе по-лесно продуктите, с които са свикнали предците ни. Екзотичните продукти пък могат да предизвикат алергии и стомашни проблеми. Тази теория впрочем е особено популярна в Япония, където растат най-здравите деца в света.

Други специалисти обаче смятат, че подобно мнение е отживелица в съвременния свят – развитието на транспорта е улеснило снабдяването и сега бананите са привични за нас, колкото и морковите.



Транспортни опасности

Чуждестранните плодове и зеленчуци се обработват по различни начини, за да издържат дългия път до вашия магазин. Третират се с обичайните химични вещества Е230, Е231 и Е232, които съдържат фенол. Фенолът е вреден дори и за възрастни хора, а за деца си е направо опасен.

За да ограничите вредата, преди консумацията на каквито и да било плодове ги измийте старателно на течаща вода, а после ги обелете. Някои педиатри обаче смятат, че на деца под 2 години е по-добре изобщо да не им се дават банани.



Риск за здравето

Заради фруктозата, която се съдържа обилно в бананите, не е препоръчително да ги ядете на гладно. Попадайки в празния стомах, те стимулират дейността на задстомашната жлеза, която започва да произвежда инсулин. Това не може да навреди на здрав човек, но ако някой е предразположен към диабет, подобно хранене е опасно.

Старайте се да не давате на детето банани на гладно, особено след събуждане. Освен инсулинов бум това може да предизвика и подуване на корема и киселини. Не се препоръчва да пиете вода, докато ядете банан – това затруднява усвояването на плода.



Най-добре избирайте добре узрели банани, без зелен оттенък по кората!

Бананът е чудесен продукт, най-вече защото съдържа инулин и пробиотици, които са незаменими за поддържане на нормална дейност на стомашно-чревния тракт. Освен това бананите са богати на триптофан и серотонин, които повишават настроението както на деца, така и на възрастни.

Бананите отделят етилен, който улеснява узряването им. Зелените плодове узряват сами по себе си, запазвайки полезните вещества и микроелементи в състава си.

На деца без алергии и противопоказания банани могат да се дават от 6-8-мия месец.

Най-големият минус на бананите е високата им калоричност. Детето не бива да изяжда повече от 1-2 банана на ден.

Ако ви интересува каква е леталната доза банани, то можем да ви успокоим – за да умрете, ще трябва да изядете около 400 банана наведнъж! В същото време обаче не бива да прекалявате с този полезен плод. За да си набавите дневната доза калий, който се съдържа обилно в бананите, трябва да изядете 6-7 плода. Ако надхвърлите това количество, може да ви стане лошо.

Особено внимателни трябва да са хората с бъбречни заболявания. Когато бъбреците не функционират пълноценно и калият не се извежда от организма, нивото му в кръвта може да достигне опасни показатели. Същото важи и за доматите, защото и те са богати на калий.

Четете още: Вижте кои храни не трябва да ядете на гладен стомах