Индия диша: Хималаите се виждат за първи път от 30 години
Автор
Антония Михайлова

Индия диша: Хималаите се виждат за първи път от 30 години

Докато целият свят е под карантина, а хората - изолирани зад четирите стени на домовете си, планетата продължава да си взема така необходимата живителна глътка въздух.

Поредното доказателство, че причина за климатичните изменения сме ние, хората, е ярката и живописна гледка на Хималаите, която се разкри пред очите на индийците преди дни.


След като и народът на Индия се изолира вследствие на пандемията от коронавируса, нивата на замърсяване в голяма част от страната спаднаха рязко, а пред милиони жители в северна Индия изникна приказна гледка. На разстояние от цели 200 км в посока север и североизток се извисиха величествените очертания на най-могъщата планинска верига - Хималаите - зрелище, невиждано до този момент от цели 30 години насам.

Населението на Индия от 1.4 млрд. души е под строги ограничителни мерки за 21 дни. Пандемията доведе до спирането на работата на много фабрики и до силно ограничаване на тежкия трафик по улиците.


Резултатът не закъсня. Тънещата зад гъстия градски смог панорама, три десетилетия по-късно изплува отново пред очите на милиони обитатели на Индия, за да извика по целия свят удивление от блясъка и великолепието на природата. И да накара всички нас да си дадем ясна сметка за мащабите от пагубното въздействие на човека върху планетата.

Социалните мрежи избухнаха с впечатляващи кадри и възторжени коментари по повод удивителния пейзаж. Трогнат от фантастичната гледка, потребител на Twitter написа: "Хималаите могат да се видят от Джаландхар, тъй като замърсяването на въздуха в Пунджаб намаля. Гледката е вълшебна".


"Хималаите, видяни за първи път от десетилетия, след като нивата на замърсяване паднаха", с възторг споделя друг.


Бившият индийски крикет играч Харбхаджан Турбанатор пък публикува снимка в своя Twitter профил със следния коментар: „Никога не съм виждал това от дома си. Не съм и вярвал, че дори е възможно. Това е ясна индикация, че замърсяването е изцяло по наша вина“.


Извод, над който сериозно трябва да се замисли всеки човек по света. Преди мракът от смог да погуби завинаги в смъртоносната си схватка планетата.

Четете още: Учени бият тревога: Трева никне около Еверест