Затворник - убиец изуми света: Реши древна математическа задача на Евклид

Затворник - убиец изуми света: Реши древна математическа задача на Евклид

Светът е голям и пълен с удивителни истории! Такава е и тази на американския затворник Кристофър Хевънс, който излежава присъда за убийство. Докато лежи в затвора Хевънс не губи времето си, а работи здраво върху интелекта си.

Четейки книги и решавайки задачи от всевъзможен тип, той успява да развие умопомрачителни математически способности, достойни за най-престижната награда за математици - медалите на Фийлдс. И успява да реши една древна задача, вълнувала поколения математици от древни времена до днес. Ето какво разказва за случая "Дойче Веле":

Затворникът Кристофър Хевънс е на 40 години и излежава присъда за убийство. Животът му е низ от провали - прекъсва преждевременно училище и тръгва по грешния път. Попада под властта на наркотиците, които възпрепятстват бъдещето му развитие и шанса да си намери добра работа. Зависимостта към дрогата го превръща в чудовище и го тласка към извършването на най-жестокото престъпление - убийство. Непоправимото е извършено и Хевънс се озовава зад решетките. Осъден е на 25 години лишаване от свобода. Днес 9 от тях вече е излежал. Остават му още 16.


В затвора животът на Кристофър се преобръща на 180 градуса. Там именно той открива новата си страст, комбинирана с изумителния му талант. Зад решетките Хевънс за първи път в живота си се докосва до удивителния свят на висшата математика. След като първоначално се сблъсква с нежеланието на управата да го снабди с поръчаните от него книги и учебници, той предлага да дава уроци по математика на останалите затворници. Така той успява да си осигури достъп до нужните му книги.

Скоро обаче основите на висшата математика вече били овладени от затворника до съвършенство и те не представлявали никакъв интерес за него. Той искал още и още. Тогава Хевънс помолил едно специализирано издателство да му изпрати няколко издания на реномираното списание „Annals of Mathematics". В писмото си затворникът написал, че числата са неговата мисия и спасителен пояс, но нямало с кого да си говори за математика.

Сътрудник на издателството показал писмото на своята колега Марта Черути, която на свой ред го препраща на баща си - италианския професор по математика Умберто Черути. Професорът скептично откликнал на молбата на дъщеря си. За да изпита затворника, претендиращ с математическите си умения, наред с други, професорът му поставил и една задача, свързана с проблем от Теорията на числата - тъй наречените верижни дроби, над които е размишлявал още древногръцкият математик Евклид.

Не след дълго италианският професор получил писмо по пощата, което съдържа една безкрайно дълга математическа формула. Черути проверил изчисленията с компютър и с изненада установил, че затворникът, въоръжен само с хартия и химикалка, е решил правилно прастария математически проблем. Това поставило началото на тяхното сътрудничество: Черути помогнал на Хевънс да формулира правилно своето доказателство, след което двамата го публикуват в „Journal Research in Number Theory".

Междувременно редица съкилийници са привлечени от Хевънс и с готовност започват да развиват математическите си умения под ръководството на своя талантлив учител. В затвора дори си организират празник на името на числото Пи - 3,14, под надслов „Ден Пи". А на едно от тържествата присъства и самият професор Черути.

През оставащите му 16 години зад решетките Хевънс иска да се посвети и на други математически проблеми. Науката е начин да изплати своята вина пред обществото, обобщава Марта Черути разговорите си с Хевънс, който ѝ доверил, че след като излезе от затвора, иска задължително да следва математика.


Изданието завършва статията си за този удивителен мъж с думите: "Нищо чудно, докато изтекат 16-те години в затвора, неговата невероятна история да бъде забелязана и от Холивуд. Защото животът наистина пише най-добрите истории".

Четете още: Белезници и бой, ако нямаш билетче за рейса? Да отварят направо концлагерите и да се свършва...