Взеха ни правото на пол - факт, който е труден за преглъщане, но Коледата няма да си дадем. Ако вече сте достатъчно объркани, е време да поясним какъв бе поредният причудлив казус, описан във вътрешен документ на Европейската комисия. Предложението, което изуми мнозина, е свързано с използването на "приобщаващ език" и думи като "празничен сезон", вместо "Коледа" или "Ханука". Найс, а?
Съвсем логично ще се запитате "Защо?" и "На кого му пречи Коледата?". Ето и смайващия отговор: "Да бъде уважено разнообразието на европейската култура и да покаже приобщаващия характер на Европейската комисия към всички сфери на живота и вярванията на европейските граждани." Защото, видиш ли, използването на думи като "Коледа" може да нарани нечии чувства.
Документът за насоките, свързани с приобщаващия език, е бил представен гордо от комисаря по равенството Хелена Дали на 26-и октомври. Той обаче бил посрещнат със зрелищен протест от страна на десни политици. Дори се появиха обвинения, че това е опит за отмяна на Коледа. Логично, предложението беше определено като абсурдно и бившият председател на Европейския парламент, Антонио Таяни, заяви че "Приобщаването не означава да отречеш християнските корени на ЕС".
Do not refer to the "Christmas period" and do not use Christian names such as "Mary or John" to avoid hurting some people’s feelings. These are the absurd indications of the document released by the @EU_Commission . Inclusion does not mean denying the Christian values of the #EU.
— Antonio Tajani (@Antonio_Tajani) November 29, 2021
След бурната вълна от критики и отхвърлянето на предложението, самата Дали призна, че документът не е добре формулиран и не предлага мъдро решение, с което да бъде постигнато равенство. Тя поднесе извиненията си, като заяви, че ще работи над насоките. Таяни от своя страна сподели, че оттеглянето на предложението е "победа на здравия разум".
Equality mainstreaming means that all products need to take the equality dimension on board, including communication.
— Helena Dalli (@helenadalli) October 26, 2021
As we aim to lead towards a #UnionOfEquality, I am proud to launch the @EU_Commission guidelines for inclusive communication. pic.twitter.com/yEcQ3EIe7f
Така. Идеята за равенство винаги звучи добре, но в последно време светът, като че ли започна да залита сериозно отвъд равенството. Човечеството все още асимилира странните съображения, покрай раздаването на Оскарите, покрай изтъкването на цветнокожите, покрай отпадането на половете и всякакви подобни изяви, уж изразяващи равенство, а сега излиза и че да празнуваме Коледа може да нарани нечии чувства. И да умаловажи нечия вяра.
Е, добре де. А какво ще правим с коледните песни? Замислете се - колко проблемни думи може да има в тях? И какво правим с Дядо Коледа - как може да има конкретен пол, като половете вече не съществуват. И откъде накъде ще казваме ние на децата какъв пол е Дядо Коледа или Снежанка? Това не би следвало да е редно, според новите изкривени представи на света.
Без срам ще си призная - обърках се. Но важното е само едно - Коледа ще има. И дано това не нарани никого.
Четете още: България - държавата без детска болница. Тук обикаляш с детето си от спешно в спешно и те гонят