За ползите върху здравето от витамините В комплекс е говорено неведнъж. Редовният им и пълноценен прием благоприятства състоянието на организма и забавя със значителни темпове процесите на стареене. Днес обръщаме внимание на два витамина от тази група – витамин В12 и витамин В 2, които играят жизненоважна роля в борбата срещу старостта.

Известно в научните среди е, че около 4% от жените на възраст между 40и 60 години страдат от дефицит на витамин В12. В най-рисковата група попадат възрастните хора и веганите, които не приемат каквито и да е животински продукти, пише Active Beat.

Защо след 40-та си година жената се нуждае толкова много от витамин В12? Ето пет доказани ползи от витамин В12:

1. Подпомага образуването на червени кръвни клетки

Червените кръвни клетки пренасят кислород от белите ни дробове до тъканите в цялото ни тяло. Те пренасят и въглероден диоксид – токсичен страничен продукт от функционирането на клетките – от тези тъкани до белите дробове, откъдето той се отделя в околната среда чрез дишането. Ако нивата на витамин В12 са твърде ниски, се намалява продукцията на червени кръвни клетки, което предизвиква мегалобластна анемия - вид анемия, която причинява симптоми като умора, затруднена концентрация, тромавост, суха и бледа кожа. Напротив, при достатъчни количества кожата се оросява, изглежда свежа и румена, като дори и възпрепятства появата на старчески петна.

2. Подобрява паметта

Друго предимство на витамин В12 е, че той може да забави мозъчната атрофия при възрастни хора. Мозъчната атрофия означава цялостно свиване на мозъчния обем, а също и загуба на неврони, което може да причини заболявания като болестта на Паркинсон или Алцхаймер, което затруднява независимото функциониране на личността.

3. Бори се с депресията и подобрява настроението

Изследвания сочат връзката между дефицита на витамин В12 и невропсихиатричните прояви. Те включват депресия, обсесивно-компулсивно разстройство и промени в настроението. Известно е, че витамин В12 е необходим за производството на серотонин, който е хормон, контролиращ настроението. Именно затова учените препоръчват използването на добавки с витамин В12 като част от лечението на депресията.

4. Предотвратява дефекти при раждането

На бременни жени се препоръчва по-висока дневна доза витамин В12. Това е така, защото съединението може да помогне за предотвратяване на тежки дефекти при раждането като частична парализа и неразвит череп. „Адекватните количества витамин В12 са важни за успешната бременност“.

5. Поддържа здравето на кожата, косата и ноктите

Поддържането на здравословни нива на витамин В12 може също да помогне за растежа на косата, ноктите и кожата, осигурявайки достатъчно кислород на тези тъкани. В случай на недостиг на В12 това може да се прояви като витилиго – състояние, при което кожата има обезцветени петна, а също така може да наблюдавате и по-бавен растеж на кожата или хиперпигментация на кожата. В този случай добавянето на витамина в хранителния ви план или приемането му като добавка, може да подобри състоянието ви.

Какво количество В12 е препоръчително?

Количеството на В12, от което човек има нужда, зависи пряко от неговата възраст. Възрастните хора често искат да увеличат нивата си, тъй като около 50-годишна възраст става все по-трудно абсорбирането на витамина, така че трябва да се стремите да ядете повече храни, богати на В12 - месо, птици, яйца, млечни продукти, риба и обогатени зърнени култури. Тъй като той се съдържа естествено в продуктите на животинска основа, вегетарианците и веганите могат да получат нужното им количество чрез добавки.



Другият витамин от групата на В комплекс, който осигурява здрава кожа и коса и предотвратява стареенето на организма, витамин В2, или т.нар.рибофлавин

Според експерти всички биохимични процеси в организма протичат с участието на витамини от група В, включително В2. Той играе жизнено важна роля за метаболизма на протеини, мазнини и въглехидрати. Неслучайно е наричан още „витамин за красота“ поради активното му участие в синтеза на протеинови молекули в тялото и функцията му да забавя стареенето.

Сред богатите на витамин В2 тях храни има както от животински, така и от растителен произход. В най-големи количества се съдържа в млякото, сиренето, изварата, яйцата, черния дроб, гъбите и кедровите ядки.

Четете още: 5 витамина за жени в борбата срещу стареенето