7-дневно меню за подобряване на хидратацията и сваляне на килограми

Всички жизнено важни процеси в човешкото тяло се осъществяват във вода. Добрата хидратация е една от най-значимите предпоставки за добро здраве. Водата в организма стимулира обменните процеси и контролира теглото, забавя стареенето, поддържа умствената и физическа дееспособност до старини. Недостатъчната консумация на вода вреди на нервната система, терморегулацията, алкално-киселинното равновесие и води до преждевременно стареене инатрупаване на излишни килограми. Ето защо хидратацията е ключът към младостта. Хидратираната кожа на лицето е по-стегната, веждите и скулите са повдигнати, устните – по-плътни. Метаболитните процеси в организма винаги са на ниво, което от своя страна ни предпазва и от пълнеене. Добрата хидратация изисква ежедневна грижа. Само за 7 дни вие може да възвърнете тургора на кожата и да засилите метаобилзма.

Ден 1: първи стъпки в хидратацията

Липсата на достатъчно количество конумирана през деня вода може да доведе до главоболие, замаяност и да намали концентрацията. По данни на Prevention храненето и приемът на течности са взаимносвързани. Още през 1945 г. от Националната академия на науките на САЩ препоръчват да се консумира един милилитър течност за всяка изядена калория. Ако менюто за деня съдържа около 2000 калории, това излиза осем и половина чаши вода на ден. По-късно, доклади от 2004 г. посочват, че добре хидратираните мъже са склонни да консумират около 3,7 литра течности на ден, а жените – около 2,7 литра (или 11,4 чаши).

Започвайки 7-дневното предизвикателство, не е нужно да спазвате определено количество течности, защото при всеки активността през деня е различна. Важно е винаги да имате вода на една ръка разстояние през целия ден.

Ден 2: Пийте повече „разредени“ напитки

Научете се да бъдете хидратирани, без да разчитате на сладки напитки. Ако искате да бъдете по-добре хидратирани, пийте повече вода, а не газирани напитки или сокове от магазина.Тук говорим за вода, чай, сокове, но не и за течности с добавени захари. За да функционират правилно, клетките в организма се нуждаят от достатъчно вода, калий и натрий. Всички натурални сокове, студен чай, газирани напитки и разни сиропи за разреждане са пълни с прекалено количество захари и добавки. Те влизат в списъка с концентрирани напитки, които е по-добре да избягвате, за разлика от по-разредените. Такива могат да бъдат вода с лимон, със сок от портокал/краставица или пък чай.

Ден 3: Цветът на урината е от значение

Балансът на електролити в организма е от особено значение за хидратацията. Бъбреците, които също са част от процеса на хидратиране, запазват или отделят вода и сол, като променят количеството и концентрацията на урината. В случай че тя е жълта или по-тъмна, това означава, че тялото има нужда от повече вода. Ако е по-бистра и светла, то означава, че приемате достатъчно течности и нямате повод за притеснение.

Ден 4: Не прекалявайте с кафето и чая

Запомнете - ако пиете кафе, правете го винаги с вода. Тоест, ако ставате сутрин и пиете кофеиновата напитка дълго време, не забравяйте другите течности, защото това води до дехидратация. Въпреки че някои специалисти броят кафето и чая като течности, е добре да изберете едно от двете. А и имайте предвид, че определени билки са доста силни. Кофеинът е диуретик и насърчава тялото да произвежда урина, стига да пиете вода заедно с него. Затова пълна бутилка с вода на бюрото е винаги добро решение.

Ден 5: Записвайте как се чувствате

Водете си записки още от първия ден. Вземете тефтер и отбелязвайте как се чувствате, след като сте увеличили количеството вода, имате ли повече енергия, усещате ли главоболие и замаяност. Водата влияе на храносмилателната ни система, върху мускулите и функционирането на мозъка. Тя поддържа ставите и регулира телесната температура. Затова, когато няколко дни пиете повече и си създадете определен режим, няма как да не усетите разликата.

Ден 6: Избягвайте електролитните напитки

Ако не спортувате активно, не е нужно да пиете точно такива продукти. Достатъчно е да имате бутилка с вода у дома, в която да добавите няколко резенчета лимон, портокал или грейпфрут. Ако пък сложите и щипка хималайска сол, това е чудесната „спортна“ напитка. В случай че ходите на фитнес и ви препоръчат конкретен продукт за пиене, внимавайте, защото повечето са пълни с добавени захари и други съставки, които повече ще ви навредят, отколкото да помогнат за хидратацията. Най-простият подход е да се претеглите преди тренировка, както и след това. И колкото повече се потите, толкова повече вода трябва да пиете!

Ден 7: Повече движение

След 6 дни, в които сте пили не само повече вода, а и други течности като чай и домашно приготвена напитка, човек е по-жизнен и активен. Мускулните крампи намаляват, няма ги проблемите с концентрацията, главоболието и дезориентираността, с които сте се сблъскали преди това. Хидратацията намалява раздразнителността и помага при депресивни състояния. След края на предизвикателството е хубаво да не се връщате към дните, в които не може да изпиете и литър вода. Необходимо е да надградите постигнатото, увеличавайки натоварването и спортувайки онова, което ви харесва, но без излишен стрес.

Четете още: Ето какво яде Виктория Бекъм всеки ден в продължение на 25 години!