Автор
Весела Георгиева

Днес светът казва 'не' на насилието в училище

Днес в България и много други страни се отбелязва Световният ден на розовата фланелка. Фланелката и цветът символизират неприемането на тормоза и насилието в училище.

Всичко започва през 2007 г. като протест срещу инцидент, свързан с тормоз в едно училище в Канада. През 2008 г. премиерът на Британска Колумбия обявява този ден - последната сряда от февруари, за ден срещу тормоза в училище.

Всяка следваща година все повече ученици го честват, идвайки в училище с розови тениски и дрехи, на които пише „Тормозът спира тук“ и „Ден на розовата фланелка“.



Скоро инициативата се подема и от хиляди училища по целия свят, а за първи път в България "Денят на розовата фланелка" се отбелязва през 2012 г.

В днешните динамични времена агресията в училище е все по-срещано явление сред подрастващите. Тя може да е породена от гняв, безсилие, страх, безпокойство, тревога, липса на усещане за сигурност, знания и умения как да се реагира в дадена ситуацията.

През последните две години, заради пандемията, случаите на насилие и тормоз, както във виртуалното пространство, така и в класните стаи, и в училищния двор рязко скочиха.

Много деца живеят изолирани, поради болест или неприемане! Много ученици са жертва на обиди и унижения и не знаят как да се справят с това, как да се защитят, как да преминат през преживяното...

Денят на розовата фланелка е само повод да си напомним, че от всички нас зависи какъв ще бъде животът ни занапред. От нас зависи да научим децата си, че насилието не решава нищо. Че проявите на насилие не ни правят по-готини. Че не е мъжкарско да набиеш някой по-слаб от теб и да споделиш това "геройство" в мрежата, за да спечелиш лайкове... От нас зависи. И от възможността ни да общуваме с децата си, да им даваме добър пример.

Специалистите съветват да говорим открито с децата си. Колкото повече разговаряте с децата си за тормоза, толкова по-сигурни ще се чувстват да споделят с вас, когато станат свидетели или жертви на подобни прояви. Разговаряйте с децата си ежедневно и се информирайте как прекарват времето си в училище, какво правят онлайн. Проявявайте интерес не само към часовете и заниманията им, но и към чувствата им.

В цялата страна днес имаше инициативи, посветени на този специален ден.

Служителите на общинската администрация в Стара Загора облякоха розови фланелки със стикери „Стоп на агресията в училище“, „Можем да бъдем по-добри“, „Аз избирам доброта, съпричастност, толерантност“.

В Белоградчик децата носеха малки хартиени розови тениски на реверите си.

В много училища в страната момичетата носеха розови тениски, момчетата - сини.