Съчувствието към себе си е начин да се отнасяте към собствената си личност без да се наказвате строго и за най-малката грешка, която сте направили, или да се осъждате, когато друг човек прави нещо по-добре от вас.
Изследванията показват, че любовта към себе си намалява тревожността и депресията, повишава нивото на оптимизъм, помага да се възстановявате по-бързо от стреса, насърчава здравословния начин на живот (включително спорт, упражнения и диета). Състраданието към себе си включва отношение към себе си със същата доброта, грижа и подкрепа, каквито бихте оказали на най-добрия си приятел или близък в нужда.
8 стъпки да заобичате себе си
Когато се изправяте пред житейските предизвикателства или допускате грешки, проваляте се, бичувате се за недостатъците си, състраданието ви позволява да се отнасяте към себе си с доброта, без груба присъда, като осъзнато признаете, че несъвършенството е част от човешката природа.
3-те аспекта на съчувствието и любовта към себе си включват: Самосъзнание - наличието на открито, безпристрастно, неосъждащо отношение към себе си. Не се идентифицирайте със собствените си негативни преживявания. Доброта към себе си - това е отношение към самите вас без проява на строгост и жестокост. Означава оказване на същата помощ и подкрепа на себе си, каквито бихте дали на най-добрия си приятел или любим човек.
Човечността ви позволява да бъдете живо същество, което означава да правите грешки и да се учите от тях. Всички сме хора и следователно сме несъвършени - не трябва да очаквате от себе си винаги да бъдете перфектни и да действате без грешка.
"В моята клинична практика се опитвам да науча пациентите да проявяват състрадание към себе си и винаги се изумявам колко много това може да промени връзката на човек със самия себе си и да подобри качеството му на живот като цяло. Това е много по-ефективен начин да промените поведението си, отколкото да се опитвате да се мотивирате чрез срам и критика. Те водят до вътрешен бунт и човек бързо се отказва, докато самосъстраданието дава надежда и изгражда увереност в процеса на промяна", коментира психологът Мелани Грийнбърг.
И така: Как да развиете съчувствие и любов към себе си?
1. Осъзнайте, че изпитвате емоционален или психически стрес
Започнете съзнателно да обръщате внимание на вътрешните си преживявания, за да забележите кога преминавате в негативно състояние. В момента, в който осъзнаете, че сте затрупани с негативни мисли за себе си или сте тревожни и психологически недоволни, спрете и си кажете: „Това е труден момент“ или „Чувствам се напрегната“.
2. Приемете тези чувства.
Вземете съзнателно решение да оставите негативното си чувство и се опитайте да го приемете и да се примирите с него (защото то така или иначе съществува), вместо да го отблъсквате от себе си на всяка цена. Ако това са негативни мисли, забележете основните си емоции (безпокойство, тъга или гняв). Или "сканирайте" тялото си, за да усетите къде чувствате най-голямо напрежение или дискомфорт.
3. Представете си как бихте се почувствали,
ако любимият ви изпитва тези чувства. Представете си, че любим човек е разтревожен, тъжен или мисли унизително, укорително за себе си. Представете си как бихте постъпили, ако бяхте с него. Вероятно бихте изпитали силно желание да му помогнете или да го утешите. Сега покажете същото състрадание към себе си. Ако забележите някаква съпротива срещу това или се хванете, че си мислите: „Не заслужавам състрадание, не заслужавам да бъда обичана“, признайте тези чувства и се опитайте да насочите състраданието обратно към себе си. Може, например, да се попитате защо смятате, че другите заслужават съчувствие, а вие не.
4. Предизвикайте негативните истории за себе си
Ако не можете да почувствате състрадание и любов към себе си, защото се чувствате недостойни или „лоши“, мислете за това като за история от миналото. Защо се смятате за лоша? Намерете начин да оспорите тази интерпретация.
Ако сте се държали некоректно или безотговорно към някого, запитайте се дали е имало някакви обстоятелства, които са повлияли на поведението ви. Или сте преживели минала травма, или сте били в изключително стресираща ситуация. Поемете ангажимент да се учите от опита, а не да се наказвате за него.
Може да се запитате дали пък виждате света само в черно и бяло, или сте прекалено критични и осъдителни, или оценявате ситуацията само от една гледна точка. Има ли други по-благоприятни начини да се погледне на случилото се? Очаквате ли от себе си винаги да сте перфектни, без да си позволявате да бъдете просто човек?
5. Приемете, че всеки понякога допуска грешки
Вие едва ли сте единственият "неудачник" в света, докато всички останали са образец на добродетели. Всъщност дори най-успешните хора допускат сериозни грешки. Признаването на вашата човешка природа е един от аспектите на състраданието към себе си. Хората са същества, насочени към непрекъснато развитие.
6. Помислете дали дължите извинение и за какво
Ако поведението ви е оскърбило или наранило друг човек, запитайте се как бихте могли да поправите това. Решете дали искате да се извините на човека, когото сте наранили. Ако се обвинявате за инатливо поведение, за избягване на отговорност, за прекъсване на връзката или други проблеми, когато сте се държали неразумно, направете си план за справяне с този проблем. Така че да действате по съвсем различен начин следващия път в подобна ситуация.
7. Разговаряйте със себе си,
за да се насърчите и вдъхновите. Можете да си кажете: „Няма да ми помогне, ако се самонаказвам“ или „Всеки понякога прави грешки“. Можете да се похвалите за опита си, дори и да не е бил успешен. Съсредоточете се върху положителните аспекти на това, което сте направили, за да подчертаете пред себе си, че всяка промяна е процес, а не завършен резултат.
8. Станете треньор за себе си
Вместо да се самонаказвате за негативни мисли, опитайте внимателно да се насочвате по правилния път. Запитайте се какво ви е довело до деструктивното поведение, това ли е, което наистина искате и какви са последствията от случилото се. Кажете си, че винаги имате друг избор и никога не е късно да се промените. След това определете каква конкретна стъпка можете да предприемете точно сега, за да започнете да се движите в правилната посока или станете и опитайте отново. С тези стъпки можете да се върнете на правилния път, когато неизбежно се спъвате.
Независимо дали целта ви е да водите здравословен начин на живот, да преодолеете депресията, да станете по-дисциплинирани или да подобрите отношенията с другите, самосъстраданието и любовта към себе си могат да ви бъдат мощен инструмент.
Автор: Мелани Грийнбърг
Четете още: Бащата на щастието: 5 правила за хубав живот на Карл Юнг